VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Události končícího roku

Rychnovsko - Které události přinesl končící rok?

29.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

O porodnici méně, tragické úmrtí, svatba, spadla klec na žháře, dovařil pervitin…

 

Řádění orkánu

Větrný orkán, který se přehnal přes území Rychnovska 11. ledna, měl na svědomí stovky kubických metrů lesních porostů. Orkán řádil především v horské oblasti. Podle odborníků byla síla větru tak velká, že nedocházelo k vyvracení stromů, ale přímo k jejich lámání.

Pláč vlekařů

V polovině března bilancovali provozovatelé lyžařských vleků Orlických hor tehdy končící lyžařskou sezonu. Bez výjimky se shodli, že šlo o nejhorší zimu za posledních deset let. Před totálně propadákovou sezonou se navíc většina vlekařů vysoce zadlužila, protože do středisek výrazně investovali. Vyslovili dokonce obavy z plácení úvěrů.

Konec porodnice

Z opočenské porodnice už v závěru loňského roku odcházel kvalifikovaný personál. To měl být také důvod dočasného uzavření tohoto pracoviště, které spadalo pod Oblastní nemocnici v Náchodě. Do konce března porodnice ještě fungovala. Ale začátkem dubna zavřela své dveře, protože se znovu otevřela porodnice v Náchodě. Na Rychnovsku je tak od té doby pouze porodnice v rychnovské nemocnici.

Tajemství hradu

Při stavebních pracech na zdejší zřícenině hradu se podařilo objevit podzemní prostor u třetí hradní brány. Prý není vyloučené, že takových tajemství má hrad více.

 

Přijel prezident

Prezident České republiky Václav Klaus navštívil 12. dubna kvasinskou automobilku. Zajímal se o výrobu škodovek, prosperitu podniku, vztahy mezi vedením firmy a odbory a také si vyzkoušel jízdu novým roomsterem.

Odstřel komínu

Šedesát metrů vysoký betonový komín, který se od šedesátých let tyčil nad Rychnovem n. K., byl 14. dubna odstřelen. Definitivní likvidaci jedné z „dominant“ města přihlížely stovky lidí.

Stávka ve Škodě

Téměř všichni pracovníci kvasinské Škody Auto, a. s., 90 procent, přerušili 17. dubna na dvě a půl hodiny výrobu v každé ze tří směn. Argumentovali, že jejich platy polykají náklady na bydlení v ubytovnách a dojíždění. Odboráři prosazovali navýšení mezd, které však vedení odmítalo.

Požár a žhář

Třicetiletý žhář v dubnu dvakrát udeřil. Klec však spadla až při jeho třetím rozsáhlém ohni. Ve Vamberku – Podluží založil v květnu požár zemědělské usedlosti. Jde o největší požár s nejvyšší vzniklou škodou v tomto roce v rychnovském regionu. Škoda se odhadla na 1,5 milionu korun. Muž z Vamberka byl obviněný z trestného činu obecného ohrožení a neúmyslného žhářství. V závěru roku se dočkal soudního líčení.

Odešli starostové

16. července se pohřešoval starosta Deštného v Orlických horách Luboš Domša. Pátrací akce skončila smutně. Tělo starosty se podařilo najít. Cizí zavinění se neprokázalo. Přesto se tehdy lidé z jeho okolí domnívali, že za sebevraždou starosty mohly být i úmysly jiných osob. V lednu stejným způsobem spáchal sebevraždu starosta Tutlek František Kodytek. Černý trojúhelník násilných smrtí starostů na Rychnovsku uzavírá horská vesnička Liberk, kde vloni brutálnímu útoku svého syna podlehla tamní starostka.

Adrenalin

U vjezdu do lyžařského areálu v Říčkách v O. h. se zájemcům v polovině srpna otevřelo nové lanové centrum, největší na východě Čech.

Smrt: Pes útočil

V kotci svého 62letého pána z Potštejna 25. srpna napadl pitbull. Muž podlehl zraněním, na místě vykrvácel.

 

Úhyn ryb

Za zářijovým úhynem více než dvou tun ryb stojí uniklé vápenné mléko z českomeziříčského cukrovaru. K havárii došlo pravděpodobně únikem jedu starými kanály. V minulosti v této lokalitě docházelo k úhynu ryb pouze díky počasí, kdy byla koryta téměř vyschlá a bez patříčného okysličení.

Slavnosti pěvkyně

Hudební slavnosti Gabriely Beňačkové slavnostně začaly 28. září na rychnovském zámku sezonu 2007 – 2008 netradičním způsobem – tančícími koňmi. Slavnosti jsou nově založenou další kultruní tradicí ve městě Poláčkově.

Dovařil pervitin

Rychnovským kriminalistům se podařilo po mravenčí práci odhalit a přímo při prodeji zajistit výrobce a dealera pervitinu spolu s komplicem a varnou drog. Devětadvacetiletý dealer drogy na Rychnovsku dovařil začátkem října.

Plašil se oženil

Fotbalový reprezentant a hráč španělského klubu Osasuna Pamplona Jaroslav Plašil z Lična se 13. listopadu oženil se svou brazilskou přítelkyní Annou. Své ano si řekli ve Voděradech.

Spor o zámek

Kristina Colloredo – Mansfel žádala o navrácení opočenského zámku a dalších nemovitostí. Zámku se však nehodlali vzdát ani památkáři. Nejvyšší soud v Brně 6. prosince definitivně ukončil spor a zámek nechal v rukou památkářů.

Pád hranic

První minutou 21. prosince po půlnoci padly hranice. Česká republika vstoupila do Schengenu. Dopoledne toho dne se slavnostně otevřel opravený bývalý hraniční most v Bartošovicích v Orlických horách, aby lidem z Rychnovska zkrátil cestu do sousedního Polska.

29.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení