DUBEN

Z dobrušského muzea je na několik měsíců staveniště

Asi málokdo z dřívějších návštěvníků by dnes poznal interiéry Vlastivědného muzea v Dobrušce. Muzeum na několik měsíců ovládl stavební ruch. Rekonstrukce historické budovy je poslední etapou proměny Šubertova náměstí. Staveniště bylo předáno v půlce března a hned na počátku se předpokládalo, že původní termín dokončení, který byl stanoven na konec srpna, se nestihne.

Dnes jsou již venkovní práce hotové a pracuje se na interiéru.

Co s areálem špitálu? Chce ho teď město

Opočenská radnice procházela možná nejtěžším rozhodováním ve své historii. Ke slovu se totiž opět dostala opočenská nemocnice. Z areálu, jehož vlastníkem je Královéhradecký kraj, zůstalo využíváno jen malé procento. V dubnu se mluvilo o prodeji některých budov. Opočno mělo obavy o jejich budoucnost, a tak zvažovalo možnost převodu celého areálu na město.

V současné době má město ve svém vlastnictví budovu rentgenu, kde vznikla poliklinika. Další budovy zatím kraj městu nepřevedl.

KVĚTEN

Nová hrozba: Penále sto milionů

Kauza ohledně stavby bazénu měla pokračování. Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod totiž radnici vyměřil penále ve výši přes sto milionů, které měl Rychnov kvůli chybám při čerpání dotace zaplatit. Penále se vyměřuje jako jakýsi úrok za to, že město disponovalo penězi, které mu byly dány prostřednictvím dotace.

Rychnov tehdy požádal o prominutí penále a bylo mu vyhověno. Zaplatit tam musel „jen" pokutu 6,8 milionů.

Hasiči dostávali ženu z trosek přes čtyři hodiny

K velké dopravní nehodě došlo v polovině května v Lípě nad Orlicí. Po střetu kamionu s dodávkou naboural právě kamion do domu, kde byla zámečnická dílna a malý penzion. Naštěstí se uvnitř nikdo nenacházel, avšak vyprostit z kabiny muže, jeho ženu a syna trvalo celkem sedm hodin. Nejhůře zaklíněná byla žena. Tu hasiči vyprošťovali čtyři hodiny.

Dnes je část objektu srovnaná se zemí, jelikož byla velmi narušená statika. Všichni lidé však hrozivou nehodu přežili.

ČERVEN

Unikátní obraz objevili v depozitáři

Opočenský zámek v červnu zveřejnil oboustranně malovaný obraz, který nemá v českém ani evropském prostředí obdoby. Obraz Madony s Ježíškem dlouhá léta odpočíval v depozitáři. Dílo význačného italského malíře G. B. Chiariho s úctyhodnými rozměry 261 x 187 cm bylo poničené a v roce 1990 se přistoupilo k restaurování. A tehdy přišlo překvapení. Na rubové straně byla objevena další malba Panna Marie Ochranitelka.

Orecchie Grandi čeká audience u papeže

Zahrát papeži ve Vatikánu. Takové pocty se dostalo orchestru Orecchie Grandi, který hraje při rychnovské základní umělecké škole. Dvaadvacet členů orchestru zahrálo také v Udine, Římě, Boloni a zastavili se v Benátkách.

Papeži nakonec sbor nezahrál, avšak nejel nadarmo. Jejich vystoupení ve Vatikánu se uskutečnilo.