Přinášíme přehled těch nejzajímavějších událostí, o kterých jsme psali.

Říjen

Alkohol se vrací, ale jeho kontroly běží dál
Poslední zářijový víkend  mohli štamgasti konečně trávit i ve společnosti svých oblíbených značek tvrdého alkoholu. Otazník ovšem visel nad osudem již otevřených lahví a také nad tím, jak bude vše organizováno. Zmírnění prohibice však neznamenalo zastavení kontrol. Ty pokračovaly…

Ještě dnes jsou hygienici a další orgány stále ve střehu v případě, že by se objevil nelegální pančovaný alkohol. Na Rychnovsku nebyl žádný případ zaznamenán.

Za tři týdny si „vydělal" milion a půl
Díky práci rychnovských kriminalistů byl začátkem října odhalen podvodník, který si prostřednictvím dvou internetových obchodů přišel na půl druhého milionu korun za pouhé tři týdny. A jak se celý případ vlastně dostal do Rychnova? Čtyřiačtyřicetiletý muž z Prahy si založil dva internetové obchody, které byly ovšem registrované na jinou osobu muže z Příbramska. Ten ovšem o svém podnikání neměl tušení. Bankovní účty k těmto e-shopům si podvodník založil zase na jiného muže, tentokrát z Rychnovska, který je však nositelem stejného příjmení jako poškozený z Příbramska. Podařilo se mu to díky zneužitým osobním dokladům. Peníze pak šly do kapsy podvodníkovi.

Dnes už čeká na soud a hrozí mu až osm let vězení.

Firma mlčí, ale výpovědi platí
Sto třináct lidí bez práce. Taková nastala na podzim situace v Týništi. Společnost Elitex slévárna totiž skončila. Firma však k výpovědím mlčí. Pevné linky byly již odpojeny a mobilní telefony vypnuty. I úřad práce měl potíže se se společností spojit.

Dnes už jsou zaměstnanci vedeni v evidenci úřadu práce a snaží se najít nové uplatnění.

A je to tady. Začal boj o vládu v kraji
V polovině října se uskutečnily volby do krajských zastupitelstev, které ovládala ČSSD. Výsledek byl pro mnohé překvapením. ČSSD ve vedení zůstala, avšak výrazně posílila KSČM. V mnoha krajích došlo ke koalici těchto stran.

Listopad

Rozjet to za měsíc? Zbožné přání
Začátek listopadu sice přinesl první sněhovou nadílku, ale vlekaři raději byli v hodnocení, kdy zahájí sezonu opatrní. Všechno tehdy chystali na situaci, kdy teploty klesnou pod bod mrazu a oni začnou uměle zasněžovat. Zbožným přáním tehdy bylo začít s lyžovačkou zhruba za měsíc, tedy začátkem prosince.

Jejich přání se sice vyplnilo, ale jen za cenu umělého poprašku. Přírodního sněhu je pomálu a ubývá i toho technického. Počasí provozovatelům areálu nepřeje ani v těchto dnech.

Kosti už své tajemství ztratily
Velké překvapení čekalo na archeology při druhé etapě opravy zdi u kostela svatého Jiří v Kostelci nad Orlicí. Jen co dělníci kopli do hlíny, odhalili stovky let staré pohřebiště. Kromě lidských ostatků byla objevena také ohradní zeď původního, zřejmě renesančního kostela. Jedná se zřejmě o středověké kosti, tudíž informace, které s sebou nesly, se ztratily v barokní době.

Obec zvažuje žalobu kvůli vrácení majetku
Řada obcí se koncem listopadu pustila do boje za svůj historický majetek. Příklad Borohrádku, který letos v září vysoudil na vojenských lesích téměř 90 hektarů, ukazuje, že šance existuje. O navrácení  zhruba deseti hektarů lesa v Šedivinách usiluje i Kounov.

Kromě žaloby je stále ve hře i dohoda.

Prosinec

Fúze udělá ze špitálu silnějšího hráče
O sloučení rychnovské a náchodské nemocnice, které již mají společné vedení, se mluví delší dobu. V polovině prosince byl tento krok na spadnutí. Fúzi tehdy odsouhlasila krajská rada a návrh putoval  k zastupitelstvu. Změna by se prý neměla dotknout pacientů, ale pomoci vyřešit ekonomické potíže rychnovské nemocnice. O tom však někteří lékaři pochybují.

Co bude dál, se teprve uvidí.