Na jeho počest bude v úterý 2. října na domě, v němž s rodiči bydlel, slavnostně odhalena pamětní deska. Miroslav Štandera, stíhací letec československého, francouzského a britského letectva ve válečných letech 1939 až 1945, se narodil 5. října 1918, tedy před sto lety, stejně jako samostatný československý stát. Zemřel 19. února 2014.

„Rozhodli jsme se v našem městě uctít památku skromného hrdiny, který se do Dobrušky vždy rád vracel. Pamětní deska z dílny rodiny Kolářských ozdobí dům ve Svatodušní ulici, v němž brigádní generál vyrůstal v období první republiky,“ uvedl dobrušský starosta Petr Lžíčař.

Slavnosti bude předcházet vernisáž výstavy Generál Štandera - 100 let československého vojenského letectva ve Společenském centru - Kino 70. Osobně by ji měl zahájit jeden z posledních žijících válečných letců RAF gen. mjr. Emil Boček společně s Miroslavou Vojtovou, dcerou Miroslava Štandery. V podvečer se mohou příznivci vojenské historie těšit na promítání dobových a tematických dokumentů.

Sokolnictví. Ilustrační fotografie.
Svátek sokolníků je za dveřmi

Dana Ehlová