Učitel už dávno není váženou osobou s přirozenou autoritou jako z povídky od Boženy Němcové. Ze strany žáků čelí mnohdy osobním útokům a nadávkám. Kde hledat příčinu.

„Agresivita se objevuje u čím dál tím mladších dětí, třeba už u čtyřletých v mateřských školách. Pokud takové chování nepodchytí rodiče nebo učitelé včas, problém roste spolu s dítětem a čím dál hůř se řeší. Vše tedy závisí na výchově a prostředí v rodině,“ sdělil vedoucí oddělení psychologie na Univerzitě Hradec Králové Jan Lašek.
 
Psycholog zdůraznil, že šikana ve školách existovala vždycky a nejde v žádném případě o novinku. „Dřív se o ní jen tolik nemluvilo a nepsalo, řešila se přímo na školách, nebo se tutlala,“ uvedl Lašek.

Napadl ho pálkou

Sám Lašek se přímo na půdě univerzity stal obětí útoku svého studenta. Před lety jej v jeho pracovně napadl baseballovou pálkou. Zůstal nad věcí. Na dveře si připevnil cedulku: Vstup s baseballovou pálkou pouze po předchozí dohodě.
 
Dnešní školáci si jsou mnohem lépe vědomi svých práv, která sami i prostřednictvím rodičů důsledně vymáhají.
„Znám případ, kdy si čtrnáctiletá žákyně stěžovala na učitele, protože ji vyzval, aby se uklidnila a přitom ji chytil za rameno,“ řekl ředitel hradecké pedagogicko – psychologické poradny Václav Mrštík.

Aura místo facky

Fyzické tresty jsou nepřípustné. Má učitel jiné prostředky, jak si ve třídě vymoct respekt? Nebo je dnešní systém školství úplně bezzubý?
„V náročném prostředí školy nemá učitel žádné jiné páky než svou osobnost. Jenom tak může na žáky a studenty působit a předcházet případným konfliktům,“ sdělil ředitel Václav Mrštík.
A to je celkem problém vzhledem k tomu, že žádná vysoká škola ani seminář budoucímu kantorovi nemůže dát recept, jak třídě dokázat, že je to on, kdo bude „velet“.

Neváhej a toč!

Nový a neznámý učitel je vlastně v učebně první, kdo je zkoušen. Pokud neprojde, budou ho studenti v lepším případě ignorovat. V horším případě může skončit jako kantor na „základce“ v České Třebové, kterému jeho žáci dali na hlavu odpadkový koš a v pokořující situaci si ho natáčeli na mobilní telefon.
V Německu si školáci dokonce vytvořili webové stránky, kde vystavují fotografie či videa svých učitelů a snaží se trumfnout, kdo přinese nejvíce ztrapňující snímky.
Tenhle trend se objevil i v České republice. Tito „amatérští filmaři“ tak na sebe podali rovnou usvědčující důkazy a dali podnět k prošetřování.

Brutalita ve východočeských školách

prosinec 2003 – Student politologie královéhradecké univerzity Martin Jelínek zbil přímo v učebně baseballovou pálkou univerzitního učitele Jana Laška. Ten utrpěl tržnou ránu na hlavě a podlitiny na mnoha místech těla. Agresor nakonec nebyl potrestaný, státní zastupitelství se přiklonilo k názoru policie, že byl v době činu nepříčetný, a stíhání bylo zastaveno.
únor 2004 – Student druhého ročníku Středního odborného učiliště ve Svitavách napadl šedesátiletého učitele Bohuslava Šíbla přímo ve třídě během vyučování, před zraky ostatních žáků, a kantora ubodal. Nůž do něho vrazil osmnáctkrát. Při vyšetřování pak vyšlo najevo, že učeň kvůli domnělým křivdám vraždu plánoval dlouho před tím. Soud ho odsoudil k devíti letům vězení.
březen 2007 – Žák deváté třídy Základní školy v České Třebové nasadil během vyučování svému učiteli na hlavu odpadkový koš. Ostatní děti si jeho počínání natočily na mobil a posléze se celá scéna ocitla i na internetu. Učitel si musle najít jiné místo
říjen 2007 – žák střední školy v Opočně se popral se svým učitelem. Potyčka před školou vznikla poté, co chlapci učitele provokovali.