Na byt, kde své klienty připravuje občanské sdružení Pferda k samostatnému zvládání běžných úkolů, upozorňuje snad jen neobvyklá jmenovka na zvonku.

Včera byl možná nejfrekventovanější z celého paneláku na sídlišti Mírová. Tréninkový byt se totiž představil veřejnosti v rámci dne otevřených dveří. Ačkoliv je zařízení v provozu již čtvrtým rokem, konala se zde podobná akce vůbec poprvé. Hned se ale setkala s patřičným zájmem. „Byla zde výprava z odborné školy v Žamberku nebo z chráněného bydlení v Neratově. Přišli se podívat i z městského úřadu,“ popsala průběh dopoledne Martina Dostálková, která má provoz bytu na starosti.

Veřejnost tak měla možnost nahlédnout nejen pod pokličku hrnce se včerejším obědem tamních klientů. Ti do bytu docházejí zhruba na půl dne. Mezi osmou hodinou ranní a druhou odpolední pak vykonávají běžná zaměstnání nebo si venku vyřizují různé záležitosti.

Cílem tohoto nenápadného zařízení totiž je připravit své klienty co nejvíce na život v reálném prostředí, kde se budou moci spoléhat sami na sebe. „Já jsem tu přítomná od sedmi do tří hodin a jsem připravena pomoci nebo poradit. Na druhou stranu jim to ale nechceme příliš ulehčovat, aby poznali, jak to ve skutečnosti chodí,“ řekla dále Martina Dostálková.

Život v tréninkovém bytě má svůj řád a pravidla. Klienti, kteří jinak bydlí se svými rodinami, si u ranního čaje popovídají o předešlém dnu a rozdělí si úkoly. Pak se obvykle jde na nákup a po návratu se každý ujme nějaké domácí práce. Vaří si všichni společně.

„Jsem připravená klientům poradit nebo pomoci. Ale na druhou stranu jim to nechceme příliš ulehčovat, aby poznali, jak to ve skutečnosti chodí.“
Martina Dostálková, vedoucí trén. bytu

V současnosti se v bytě obden střídají dvě trojice, z nichž ta ve složení Lucie, Zuzana a Martin včera vítala návštěvníky. Všem je mezi dvaceti a pětadvaceti lety. Vedle běžných domácích prací má každý z nich svůj vlastní plán, ve kterém se zaměřuje na nějaké specifické dovednosti.

Martinovým cílem tak je naučit se samostatně hospodařit s penězi. K tomu dopomáhají například imitace platidel nebo příručka popisující vybírání hotovosti z bankomatu.

„Líbí se mi tu. Chodíme nakupovat a počítáme, ale baví mě i žehlení a vaření. Mám rád všechna jídla,“ řekl Martin, který do bytu dochází už třetím rokem. Velice se těší na návštěvu bazénu plánovanou na příští týden. On sám je plavec.

Společnost mu dělá Zuzka, která se v tréninkovém bytě zaměřuje na zvládnutí elektrických spotřebičů. Spolubydlící Lucka chce zase zvládnout komunikaci s vnějším světem. Chodí proto na poštu a jako další úkol si vytkla zvládnout orientaci v jízdních řádech.

Až si všechny dovednosti dostatečně osvojí, mohou pomýšlet na podporované bydlení, kde již budou bydlet sami pouze s minimální asistencí. V něm již přebývá nebo se na to chystá pět jejich předchůdců.

Občanské sdružení Pferda ale není vlastníkem tréninkového bytu. „Pronajímá nám ho soukromý subjekt, ale za zvýhodněnou cenu. O rozšíření této služby zatím neuvažujeme,“ doplnila Iva Laštovicová, koordinátorka tréninkového bytu. Práce s klienty v něm je pak součástí služeb sociální prevence v Královéhradeckém kraji, na který přispívá Evropský sociální fond.

Pravidla života v bytě a kdo v něm přebývá

• Základním předpokladem je, že klient má představu o tom, co by chtěl při pobytu dokázat a na co se chce zaměřit.
• Jeho stavu musí předpokládat, že je schopen zvládnout úkoly, které na něj budou kladeny.
• Podmínkou je také trvalé bydliště v Královéhradeckém kraji.
• Výběr klientů provádějí pracovníci občanského sdružení podle aktuálních možností.
• Základním pravidlem je dodržovat běžná pravidla občanského soužití, aby nedocházelo ke konfliktům s okolím.
• Klient musí pravidelně docházet a plnit své úkoly.

V současnosti byt přechodně obývají dvě trojice klientů s lehčí formou mentálního postižení.

Jednu z trojic tvoří Martin, Zuzana a Lucie

Martin chce zvládnout samostatné hospodaření s penězi. Učí se tak plánovat nákupy a počítat útratu. V bytě je třetí rok.

Zuzana se zaměřuje na zvládnutí běžných elektrospotřebičů jako je sporák nebo žehlička. V bytě je prvním rokem.

Lucie se snaží zvládnout komunikaci s okolím. Chodí na poštu a jako další cíl si vytkla zvládnout orientaci v jízdních řádech. Do bytu dochází prvním rokem.

V bytě tráví každý druhý den od 8 ráno do 14.