Zavedená Restaurace U Zelingerů na dobrušském náměstí musela na základě rozhodnutí Krajské hygienické stanice zavřít kvůli zvýšenému výskytu žloutenky typu A. V nemocnici skončili dva její zaměstnanci a následně dalších šest lidí, kteří restaurační zařízení navštívili.

Obava z epidemie se v dalším období nepotvrdila, více nemocných se neobjevilo.

Pracovníci restaurace se najednou ocitli v nejistotě. Kdy budou moci opět otevřít? Najdou si pravidelní zákazníci cestu zpět do vyhlášené restaurace? Čas pravdy nastal včera. Po splnění hygienických požadavků U Zelingerů znovu otevřeli.
S jednatelem společnosti provozující restauraci RENÉ ZELINGEREM jsme si povídali v předvečer opětovného zahájení provozu.

Nepříjemné období nečinnosti je za vámi. Jaké bylo?
Nikomu bych to nepřál. Šest týdnů nejistoty a očekávání, co bude dál…

Vraťme se k inkriminované době, kdy jste museli restauraci zavřít.
Naší servírce nebylo dobře. Měla podezření na chřipku. Šla domů s tím, že ráno půjde k lékaři. Po odběru krve ji odeslali do nemocnice v Hradci kvůli špatným jaterním testům. Krajská hygiena s námi začala komunikovat po dalších dvou dnech. Hovořila o nutných opatřeních, zejména o provedení dezinfekce v provozovně. Následně hned v pondělí jsem poslal na krevní testy všechny zaměstnance. Jaterní testy nevyšly kuchaři. V úterý se hlásil v Hradci. Souběžně skončily 
v nemocnici další dvě osoby. Po konzultaci s hradeckou hygienou jsme se rozhodli 
zavřít. Do deseti dnů onemocněli ještě čtyři lidé.

V čem spočívala nařízená opatření krajské hygieny?
V provedení kompletní dezinfekce všech prostor naší provozovny. Přijela specializovaná firma. Dům shora dolů prolila dezinfekčními prostředky. V restauraci i nahoře v penzionu bylo vše kompletně mokré od dezinfekce. Tři dny se v baráku nedalo existovat.

Co bylo nejhorší?
Když nás hygiena oslovila s tím, abychom se veřejně přihlásili k tomu, co se stalo. Abychom upozornili strávníky. Vadilo nám, že nám bylo podsouváno, že je nemoc pravděpodobně šířena od nás. Ať se k tomu veřejně přihlásíme. Podle mého názoru, kdybychom to byli my, tak rozšíření žloutenky neskončilo u osmi případů, protože k nám denně chodí desítky zákazníků. Z pravidelných strávníků z úřadů na náměstí, kteří u nás obědvají, neonemocněl ani jediný. Přesto hygiena vydala oznámení, v němž uvedla, že došlo k nakažení pravděpodobně z našich potravin. Předala oznámení městskému úřadu a ten je vyvěsil 
na veřejné vývěsce.

Mohli jste se proti tomu ohradit?
Mohli, ale neučinili jsme tak, neboť nenadálá situace nás skutečně šokovala. Nezbylo než čekat, zda se objeví další nakažení. A snášet rozhořčené reakce lidí. Až po uplynutí dalšího týdne se toho navíc chytla soukromá televize. Její reportáž byla velmi necitlivá. Podle mě přijela na objednávku někoho, kdo nás nemá rád.

Co vás nejvíc zamrzelo?
Mrzí mě zejména skutečnost, že městský úřad vyvěsil avízo hygieny, které nás doslova pranýřovalo. Ovšem následně s námi nikdo ze zaměstnanců městského úřadu ani zastupitelů Dobrušky nekomunikoval. Nikdo z nich nepřišel a nezeptal se 
na situaci. Nabízíme služby v centru města dvacet let. Můj táta tady něco hmatatelného vybudoval a dosud nás nikdo nepřekonal. Teď se na nás plivalo a ukazovalo prstem, přestože neexistoval jediný důkaz, že jsme byli šiřiteli nákazy.

A jaký je současný stav?
Potvrzuje se, že jsme byli součástí průšvihu, který se 
v Dobrušce vyskytl.

Skutečný zdroj nákazy dnes už těžko někdo vypátrá. Máte svoji teorii, jak k nákaze mohlo dojít?
Mám. V inkriminovaném období se v centru Dobrušky uskutečnily hned tři velké kulturní akce. Na náměstí, kde sídlíme, přišly tisíce lidí. Nejprve na Dobrušskou pouť, pak na rockový koncert a následně na Den bezpečnostních složek. Stovky jich přišly použít naše toalety, přestože si u nás nic neobjednaly. My nejsme veřejné WC, těžko se tomu bráníme. Museli bychom mít na toaletách hlídače. Myslíme si, že možná právě tady je třeba hledat příčinu vzniku žloutenky.

Co byste chtěl vzkázat vašim zákazníkům?
Aby se zbavili zbytečných obav a přestali poslouchat nesmyslné fámy šířící se městem. Po provedení důkladných hygienických opatření včetně vzpomenuté totální dezinfekce našeho objektu zůstáváme nadále zárukou kvalitních restauračních a ubytovacích služeb, které v Dobrušce dlouhá léta nabízíme. Všechny srdečně zveme.