Trochu sněhu, námraza, vítr a sněhové jazyky. Běžné zimní počasí obzvlášť na horách, opakuje se každý rok. Rok co rok také automobily s prvním sněhem kloužou z horských serpentin do příkopů, a to v lepším případě. Na některých místech se karamboly stávají pravidelně. Ty první z letošní zimy mají v těchto dnech za sebou řidiči, silničáři i ti, kteří nejčastěji uvízlé vozy vytahují – hasiči. Přes povinnost zimní výbavy i případnou znalost terénu se nehodám nedá zabránit. Žádné záludné úseky podle zkušeností místních či policie v Orlických horách na řidiče nečekají, najdou se však úseky, kde se nehody opakují. „My taková místa neevidujeme, obecně se dá říct, že je to často v blízkosti mostů, vodních toků, v lesích, kde se drží chlad,“ uvádí mluvčí rychnovské policie Šárka Ehlová.

Naproti tomu hasiči vědí o místech, na která se s technikou k vyprošťování v zimě opakovaně musí vracet. „Máme zmapované, že často se jezdí na křižovatku u sloupu, na úsek mezi Liblí a touto křižovatkou, odbočkou na Třebešov. Taky k serpentinám ve směru z Rychnova na Lokot, tam auta často končí v příkopu. A taky na křižovatce zvané U Tří lotrů ve směru ze Skuhrova nad Bělou na Deštnou. Tam už jsme byli tento týden dvakrát, vyprošťovali jsme tam i sypač,“ vyjmenoval úseky s obtížnou sjízdností vyšetřovatel rychnovských hasičů Jiří Václavík.

„Jistě, stane se to několikrát každou zimu. Ne že by šoféři byli nešikovní a nebyli na zimu připraveni. Jezdit s náklaďákem s radlicí a ještě na úzkých horských cestách, nebo jen s náklaďákem, to je ale kategorický rozdíl,“ vysvětlil k případům uvízlých sypačů vedoucí cestmistrovství v Rokytnici v O. h. Karel Čestický.

Včera nefoukal vítr, netvořily se jazyky, silnice byly sjízdné. „Rychnov, Javornice, Jaroslav – tady jsou silnice v podstatě holé nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Nahoře v horách je ujetý sníh, který kryjeme posypem. Dnes je to bez problémů, sněžit má zase ve středu,“ popsal včera situaci na silnicích Čestický.

V zimě by si měli řidiči dát pozor také při při cestě na Šerlich a vůbec od Skuhrova nad Bělou výše ve směru na Deštné, kam se bez zimní výbavy nedostanou. „Zimní pneumatiky jsou samozřejmostí, taky řetězy,“ potvrdila před zahájením lyžařské sezony zkušenost místních deštenská starostka Alena Křížová.