Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Solnice vysázeli stovku nových stromů původních druhů

Solnice - Dobrovolné činnosti se o víkendu ujali členové Hnutí Brontosaurus a Hnutí Duha Podorlicko. Alej vznikla podél polní cesty poblíž města.

1.11.2010
SDÍLEJ:

Sazba nových stromů u SolniceFoto: Pavel Illich

Nová alej stromů původních druhů regionu vzniká v okolí města díky záslužné činnosti dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus a Hnutí Duha Podorlicko. Právě ti o uplynulém víkendu vysázeli podél polní cesty u silnice mezi Solnicí a Bryzhradcem stovku takových stromků. Vytvořena tak bude alej sloužící jako úkryt pro ptáky, drobné hlodavce a hmyz. Zároveň bude plnit funkci větrolamu a bude chránit před větrnou erozí.

Sedm dobrovolníků ze všech koutů celé České republiky si v pátek k večeru dalo dostaveníčko v obci Lupenice, aby již od sobotního rána mohli pracovat ve vymezeném prostoru. „Už dříve vznikl nápad vysadit alej coby biokoridor pro ptáky v Pěčíně. Chtěli jsme ji dokončit, ale jsou určité problémy s vlastníky potřebných pozemků, tak jsme se rozhodli pokračovat u Solnice. Volali nám i další zájemci, ale kvůli kapacitě jsme je bohužel museli odmítnout,“ řekla organizátorka a členka Hnutí Brontosaurus Monika Kašparová.

V nezbytných činnostech pro zasazení stromu se všichni poctivě střídali. Chybět nesměly motyky, kladívka ani dřevěné latě určené k ukotvení. Po vsazení do zeminy byl proti riziku ničení okolní zvěře každý ze stromů zabezpečen válcovitým mřížovým pletivem. Všeobecně při práci vládla uvolněná atmosféra, neboť kromě dobrovolné činnosti pro přírodu šlo přece jenom především také o zábavu.

Zatímco v první polovině sobotního dne se dobrovolníci věnovali zaplňování volných míst u cesty novými stromky, odpoledne skupinu čekal výlet po nově vytvořené naučné stezce U Císařské studánky poblíž obce Bělá. „Stezka vznikla vloni, a je trochu specifická tím, že je krátká, řádově ve stovkách metrů. Moc času tedy nezabere, je to hlavně o čtení. Je na ní dvanáct panelů, od každého je ke každému vidět, ty ovšem neseznamují lidi s nějakou zvláštností přírody, ale s úplně běžnými věcmi, se kterými se setkávají každý den,“ přiblížil Vasil Hutník, správce lesů obce Solnice a lesoochranář z Hnutí Duha Podorlicko, jenž se ujal role průvodce.

„Cesta je připojená na běžnou turistickou stezku v prostoru mezi Solnicí a Ještěticemi. Tabule seznamují s běžnými ekosystémy krajiny okolí Solnice, jako je květnatá louka, která se tam naštěstí zachovala, ale zároveň se píše i o běžné louce, kterou obhospodařují zemědělci. Druhově je třeba chudá, ale i tam jsou některé zajímavé rostliny,“ nastínil Hutník před tím, než se na stezku vypravil s dobrovolníky. „Tihle pracovníci jsou z jiných krajů, takže zdejší krajinu vůbec neznají. Setkají se proto s místní běžnou přírodou,“ dodal.

Večer byli účastníci akce zasvěcováni do pečení kváskového chleba a žaludových placek podle starých receptur. Víkendovka byla součástí programu Akce Příroda Hnutí Brontosaurus, který propojuje dobrovolnickou práci pro přírodu, zážitkový program a neformální vzdělávání. „Byla bych ráda, kdyby si lidé více všímali starých sadů, a kdyby nekáceli stromy u silnic, pokud to není vyloženě nutné,“ uzavřela Monika Kašparová.

Autor: Pavel Illich

1.11.2010
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení