U největší firmy v obci, automobilky Škoda Auto, monitorují policisté způsob parkování pracovníků závodu často. Jestliže v úterý tohoto týdne uložili hříšníkům za špatně odstavené vozy téměř dvě desítky pokut, o den později nevyšli z údivu. Řidiči jsou zkrátka v okolí závodu nepoučitelní, a tak měli muži zákona znovu doslova žně.

Na místo v polovině pracovního týdne dorazili policisté rychnovského obvodního oddělení společně s členy dopravního inspektorátu, cizineckou policií a rychnovskými městskými strážníky. Úroveň parkování kontrolovali od 14. hodiny odpolední a znovu se utvrdili v tom, že šoféři pracující v závodu opakovaně nerespektují dopravní značení a nesprávně parkují v místech, kde stání není povoleno.

„Policisté do této zóny jezdí nejen v rámci výkonu své služby na preventivní kontroly, ale i na oznámení obce, samotného podniku, vlastníků okolních pozemků či dalších fyzických osob,“ uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Během středečního dne uložili policisté za dopravní přestupky několik desítek blokových pokut, stejně jako při mnoha předchozích kontrolách v této lokalitě. Je patrné, že situace se na místě očividně příliš nemění.

Také ve středu bezpečnostní služba nasadila několik technických prostředků k zabránění odjezdu vozidla neboli „botiček“.

Například řidičům cizí státní příslušnosti, kteří pro své auto neváhali odstranit velké ozdobné balvany a zaparkovat přímo v kačírku. „Jeden z hříšníků se dokonce více než hodinu skrýval v křoví a teprve při nasazování botičky vyběhl dopravní přestupek řešit,“ informovala Kacálková. Bez pokuty tentokrát neodjeli ani šoféři, kteří se svými vozy stáli na chodnících, v zóně se zákazem stání nebo nedodržovali povinné rozměry vozovky.

O všeobecné problematice parkování v okolí automobilky dobře ví i nový starosta Kvasin Ivan Ešpandr. „Auta tu stojí tam, kde nemají, tedy v zákazové zóně, na neoznačených parkovištích nebo přímo na okolních komunikacích,“ sdělil s tím, že samotná obec má málo šancí tomuto nešvaru nějakým účinným způsobem zamezit. „Můžeme akorát zvát policisty, je totiž potřeba určitá represivní složka. Trápí nás to již delší dobu, tak jsme domluveni, že sem budou jezdit.“ Starosta zároveň doplnil, že ve své nové funkci se chystá navštívit státní i městskou policii v Rychnově, aby znovu dojednal podrobnosti již existující domluvy.

Bez zajímavosti rozhodně není, že zaměstnanci společnosti Škoda Auto si se zákazovými značkami v okolí skutečně hlavu příliš nelámou. „Lidé často parkují u malé brány, kde se stát nesmí, ale potom to třeba mají blíž do práce. Jenže v takovém případě si za to asi můžou sami, když stojí v zákazu, v tom mají policisté pravdu,“ řekl nejmenovaný pracovník firmy, jenž však sám podobné starosti řešit nemusí.

Především právě zaměstnanci firmy mají minimálně jednu jistotu, a sice, že rychnovští policisté budou kontroly v inkriminované kvasinské lokalitě do budoucna provádět i nadále.