Jelikož na včerejšek připadl Světový den ledvin, v dialyzačním středisku v Rychnově nad Kněžnou uspořádali den otevřených dveří. Zájemci si tak mohli nechat změřit tlak nebo odebrat krev a podle toho se dozvědět, jestli jim ledviny fungují správně.

Jedním z návštěvníků byl devětadvacetiletý Miroslav Kutík ze Žamberka, který si přišel nechat změřit tlak a také vyzvednout si telefonní číslo, aby se mohl objednat na kontrolu.

Před dvěma a půl lety, konkrétně 15. května 2009, totiž podstoupil v hradecké nemocnici již druhou transplantaci ledviny. „Poprvé jsem byl transplantovaný v roce 1995 v motolské nemocnici v Praze. Před tím jsem chodil na dialýzu asi rok. Ledvina mi selhala po deseti letech, to je ale její průměrná životnost,“ vzpomíná Miroslav Kutík, který na druhou ledvinu čekal čtyři a půl roku.

Ačkoliv je šťastný, že už na dialýzu chodit nemusí, stále to není jednoduché. „Když je na tom člověk dobře, tak na něho koukají jako na zdravého. Zatímco já fyzicky moc nevydržím, těžko bych mohl třeba vařit v kuchyni. Cítím se hodně unavený. U dialýzy si člověk odpočinul, teď je to jiné,“ říká Miroslav Kutík, který stále musí chodit na kontrolu jednou za tři měsíce.

Světový den ledvin se koná proto, aby o problematice nemoci ledvin mohla být informována široká veřejnost.Nebezpečí totiž spočívá v tom, že hodně z těch onemocnění jsou asymptomatická. To znamená, že člověk nepociťuje žádné příznaky choroby, a přestože ji má, tak o tom neví.