Jakmile nastane jaro a sníh opadne, přebírá vládu nad Orlickými horami od Rampušáka a na konci léta mu ji zase předává. Nikde jinde v Čechách se s vládkyní hor nesetkáte - jen tady. A v sobotu odpoledne ji mohli účastníci Kačenčina loučení s létem spatřit živou. U chaty Kristýna v Jedlové, části Deštného v Orlických horách, vítala laskavá a hezká princezna Kačenka návštěvníky. Ti se vydali na stezku, která vtáhla do světa pohádek a pověstí.

Sbírali klacíky na oheň ohnivým ženám, během putování je čekalo setkání také s čerty, bílou liškou, lesními žínkami, králem a princeznou, čarodějnicemi, kterým vařili lektvar, i s kostlivcem.

Na louce pod svatým Matoušem si zatančili s vílami a pak už na ně číhal na kraji lesa hejkal, jehož hejkání se neslo široko daleko. Na stanovištích byly připravené úkoly, hledání slov a jejich doplnění do příběhu o hranicích Kačenčina království, ale také odměny. U permoníků třeba kopali drahé kameny, u vodníků lovili ryby a protože k Orlickým horám patří i pašeráctví, přejít museli pašeráckou lávku.

Stali se svědky také předávání vlády nad Orlickými horami. Až do začátku příštího jara se jí opět ujal dobrý duch hor Rampušák.