VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týnišťská firma mlčí, ale výpovědi zaměstnancům platí

Týniště nad Orlicí - Slévárna v Týništi nad Orlicí nekomunikuje s úřadem práce. Na dlažbě se tak ocitne všech sto třináct zaměstnanců.

5.10.2012
SDÍLEJ:

Elitex slévárna v Týništi nad OrlicíFoto: Michal Friček

Sto třináct lidí bez práce. Taková je nyní pravděpodobně situace v Týništi. Společnost Elitex slévárna totiž končí. Konkrétnější údaje však nejsou známy, protože mobily zaměstnanců jsou vypnuté a pevné linky hlásí přerušovaný tón.

Se slévárnou se nepodařilo navázat kontakt ani hradeckému krajskému úřadu práce. Tomu bylo jenom nahlášeno, že propustí 113 lidí  k 30. září.

„Zaměstnavatel má dvě povinnosti. Tou první je, že musí ohlásit hromadné propouštění dopředu. Na ni by měly navazovat konkrétnější informace o tom, jaká je struktura zaměstnanců, a další podrobnosti, které jsou pro nás důležité. Avšak dosud se nám se slévárnou nepodařilo navázat kontakt," řekl Martin Horák, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové, podle něhož je to u běžných zaměstnavatelů tak, že pokud informace nejsou včas a řádně podány, nemůže u hromadného propouštění ukončit pracovní poměry.

„Nicméně v tomto případě to neplatí, protože se konalo insolventní řízení. Takže tuto povinnost nemá slévárna sankciovanou," přiznal Martin Horák s tím, že ani neví, jestli byly výpovědi  dány opravdu ke konci září, nebo budou předány v průběhu října.

Co však bude s propuštěnými lidmi, zatím neví ani ředitel „pracáku" v Rychnově.

„Nejdřív se musí udělat analýza toho, kolika lidí se to přesně týká a kolik z nich bude mít zájem vstoupit do evidence, určitě to nebudou všichni. Někteří si najdou jiné zaměstnání nebo to budou řešit jinak. Pak se budeme zamýšlet nad tím, co by se dalo dělat," řekl Petr Richtera.

V současné době je bohužel na trhu práce co se týče nabídky pracovních míst mírná stagnace. Proto úřad práce nemá k dispozici příliš mnoho pozic. A agentury spíše nabízejí krátké pracovní poměry, aby si nekomplikovaly život. Obávají se totiž, že by pak musely propouštět.

I ohledně rekvalifikačních kurzů není situace příliš růžová. „Volná místa, která máme, jsou především agenti různých pojišťovacích a obdobných zařízení, těžko budeme slévaře rekvalifikovat na někoho takového. Smysl má pouze rekvalifikace, pokud se připravuje například rozšíření kapacit firem zabývajících se logistikou. Tam bych si ji dovedl představit třeba na vysokozdvižný vozík," přiznal ředitel rychnovského Úřadu práce Petr Richtera.

Vliv i na město

Zrušení slévárny se samozřejmě kromě samotných zaměstnanců dotkne i celého města.

„Přibudou lidé, kteří budou zaměstnání shánět jinde, poklesne počet zaměstnaných lidí v Týništi, což bude mít určitý dopad i na daňové příjmy města. Když vzroste počet lidí za prací dojíždějících, tak automaticky poklesne počet lidí, kteří budou nakupovat v místních obchodech, protože si nakoupí v Hradci a v Pardubicích," vysvětlil starosta Jaroslav Matička, který krachu slévárny ještě donedávna nevěřil.

„Zhruba před měsícem byla na úřadě sháňka pro projekčních podkladech ke slévárně, protože se  měla opravovat a zastřešovat hala. Říkal jsem si, že mají záměr investovat, a vzápětí to má končit?" ptá se starosta.

Se zaměstnanci soucítí i obyvatel Týniště Karel Mrázek. „Vůbec si neumím představit, co bude dělat těch více než sto lidí, kam půjdou? Já sám jsem to zažil na vlastní kůži, když jsem byl bez práce," řekl důchodce Karel Mrázek, který se přímo v této slévárně vyučil a pracoval v ní jedenáct let.

Autor: Kamila Císařová

5.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení