Barvy Bzuk teamu z Rychnovska hájili sourozenci Jan Sršeň z Vamberka a Zdeňka Dostálová z Dlouhé Vsi. Do finále se probojovali jako team CZ3 společně s Lukášem Linhartem z Náchoda.

V polském městečku Kędzierzyn – Koźle uplynulou sobotu v osm hodin ráno odstartovaly závěrečné jízdy týmů. Ve vzduchu bylo cítit odhodlání všech finalistů i domácích organizátorů. Lehká nervozita pomáhala zvedat hladinu adrenalinu.
Finále týmů se jezdí jako vyvrcholení světového šampionátu vždy až nakonec v odpoledních hodinách.

Zdeňka Dostálová se vrátila na světové kolbiště po několikaleté pauze, vyplněné mateřskou dovolenou a naplno se věnovala povinnostem vedoucí výpravy. Jan Sršeň měl smůlu ve třetí kvalifikační jízdě, v níž přišel o individuální finále, takže následně pomáhal kolegům v roli mechanika. Jeho zkušenosti, díky nimž ideálně vyladil motor s chlazením, pomohly Tomášovi Dernerovi z Hradce Králové k prvnímu juniorskému zlatu pro české barvy. Sršeň jako mechanik byl ještě u třetího místa Honzy Procházky z Třeště. Následně podotkl, že by to chtělo ještě stříbro…
Všechny finálové jízdy běžely dle harmonogramu. Výsledky byly online k dispozici na informační tabuli a vše se dalo kontrolovat na internetu. České výpravě se dařilo. Juniorský CZ team získal bronz.

A jak se dařilo seniorům? Osmnáct minut trvalo finále Mini Eco team. Tep se zrychlí, z dvanácti teamů v kvalifikaci jich po deseti dnech do finále postoupilo šest: Rusko, Ukrajina, Litva, Německo a dvě česká družstva – CZ1 a CZ3.
CZ1 team z Prahy ve složení Svorčík, Fišer, Rezek měl špatný start, někdo ho převrátil. Za CZ 3 zahájila Dostálová, rychlejší byla Ukrajina, Rusko a Litva. Po opatrném začátku Dostálová zrychlila. Jezdí jedno kolo pod 10 vteřin a je čtvrtá. Postupně zrychlili Němci. Dostálová v desátém kole podjela bój. Musela se vrátit a propadla se na poslední místo. Ovšem nezpanikařila a opět se dostala do rytmu. Po 33. kole přišly problémy Ukrajiny. Na vodu vyjel záchranný člun. Hlavně ho netrefit, což by znamenalo diskvalifikaci…
Dostálová to zvládla a nastoupil Jan Sršeň. Okamžitě chytil tempo a začal předjíždět. Jeho 56. kolo bylo fantastické – 8,102 vteřiny – nejlepší čas dne. Ukrajina definitivně skončila po sedmé minutě. Němci zastavili v 73.kole a záchranný člun je opět na vodě a překáží. Hlavně se vyhnout. Sršeň na vlně třikrát podjel, ale ustál to. Dohání Kostyuka. Rus se bránil, ale neodolal.

Češi se v průběžném pořadí stále posouvají výš. Dostávají se na medailovou pozici, ale týmy se ve vedení často střídají – zlato, stříbro, nebo bronz? Ještě ale zbývá hodně času…
Na závěrečných šest minut nastupuje Lukáš Linhart. Litevci dvakrát podjeli bóji a neopravili to. Rozhodčí to vidí, což znamená minus dvě kola. Blíží se konec. Ještě jednou záchranný člun. Rusové ho trefují a dostávají ve 103. kole červenou kartu.
Konečně přichází zvukový signál oznamující konec pracovního času. Češi z Prahy berou zlato za 112 kol a členové dalšího českého týmu složeného z Východočechů se radují ze stříbra za 111 kol.

Je to doma, máme double! Pro Zdeňku Dostálovou z Dlouhé Vsi je to první medaile z mistrovství světa v životě. Pro vambereckého Jana Sršně a Lukáše Linharta z Náchoda jsou to jediné cenné kovy z letošního světového mistrovství. Více na www.bzuk.cz.
(srs, six)