Vybraní studenti třetího a čtvrtého ročníku oboru Agropodnikání – specializace chovatelství a kynologie přispěli k hladkému průběhu závodu. Dlouhé hodiny byli k dispozici na kontrolních stanovištích po celém hřebeni Orlických hor, kde zapisovali průjezdy závodníků a podávali horký čaj. „Někteří asistovali veterináři. Spolu s ním prováděli kontrolu zdravotního stavu psů před startem, ale i v cíli. Označovali psy, které veterinář vyřadil z průběhu závodu. Pomáhali při ošetřování drobných poranění,“ komentoval aktivitu studentů zástupce ředitele kostelecké školy Miroslav Zářecký.

Před každou etapou se konala porada, na které hlavní „šéf“ pomocníků Sláva Říman přidělil každému stanoviště a povinnosti pro následující den. Někteří stihli několik stanovištˇ za etapu. Při středeční etapě, která vedla hlavně Polskem, muselo být několik psů dopraveno do cíle autem. Při jejich přepravě studenti využili svých zkušeností- zejména z manipulace s cizími psy.

„Byl to týden nabitý velkým množstvím zážitků, od seznámení s neobvyklým sportem, s novými plemeny psů, ale i s úžasnou partou lidí. Počínaje tvrdými, ale zároveň ke svým psům milými mushery, dvěma bikery, kteří absolvovali závod na speciálních kolech, a konče německým párem běžícím na sněžnicích,“ bilancovali studenti.

Do cíle nakonec dojeli všichni ve zdraví. Vítězem hlavního závodu na 333 km se stal Ctirad Tyroler.

„Nevždy to bylo lehké, ale přátelské prostředí a skvělá parta lidí byly studentům velkou odměnou za únavu v namáhavých službách,v drsném počasí a za dlouhé hodiny strávené na kontrolách. Velká pochvala a dík zaslouženě patří manželům Pavlovi a Andree Kučerovým, kteří již po třinácté dokázali zorganizovat tak úspěšný závod, jakým se stal Šediváčkův long,“ dodal Zářecký.