Mlha a teploty nad bodem mrazu nepatří k nejpříznivějším podmínkám pro sjezdové lyžování, ale ani pro běžkaře. Právě takové počasí nyní panuje v Orlických horách. Každý, kdo si oblékne jakoukoliv lyžařskou výstroj, by měl být tedy obezřetný. Přestože na včerejšek napadlo v oblasti kolem pěti centimetrů nového sněhu, na sjezdovkách leží především vrstva technického, která představuje velmi těžký a rychlý terén, lyžování je daleko nebezpečnější.

Od zahájení letošní zimní sezony, jež se rozběhla o prvním prosincovém víkendu uplynulého roku, vyjížděla Horská služba Orlických hor ke 192 případům.
Její náčelník Josef Šifra upřesnil, že se jedná oproti loňsku o mírný nárůst . „Ten je však způsoben větším počtem návštěvníků hor v souvislosti s otevřením nového střediska v Čenkovicích na Bukové hoře,“ vysvětlil Josef Šifra.

Lyžaři si většinou poraní končetiny, k žádnému tragickému případu však od zahájení sezony dosud v zimních střediscích rychnovského regionu nedošlo. „Zápěstí, celkově ruce u snowboardistů, lyžaři si spíše poraní nohy, často kolena,“ potvrzuje Jaroslav Karban z deštenského infocentra. Dodává, že těžký sníh k úrazům v současnosti může přispět. Podle Šifry již naštěstí převážná většina dětí používá přilby, stejně jako stále více dospělých.

Nejzávažnějším případem zatím byla pátrací akce po ztracených turistech, jež se podařilo najít díky mobilu. Řada lidí je totiž přesvědčena, že v Orlických horách nemohou zabloudit. Platí tu však stejná pravidla jako všude jinde na horách, záleží především na počasí. „Jakmile padne mlha, především běžkaři by se neměli vydávat do neznáma mimo upravené stopy, kterých je tady dostatek,“ varuje Šifra.