Do zahrady mrtvých by muži měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vcházet o sobotách a o židovských svátcích.

 

 

 


Ne každý si uvědomuje a ví o skutečnosti, že existuje určitý režim, který by návštěvníci měli při vstupu na „zahrady mrtvých“, jak Židé svá pohřebiště nazývají, dodržovat. „Muži by měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vstupovat o sobotách a o židovských svátcích,“ sdělil Jan Kindermann, ředitel společnosti Matana, která je pověřena Židovskou obcí v Praze, aby spravovala židovské hřbitovy a památky v jejím vlastnictví.Respektován by měl být i zákaz vstupu domácích zvířat, což platí i u běžných komunálních hřbitovů.

Na rozdíl od křesťanů však Židé vnímají vlastní pohřebiště trochu jinak. Již odnepaměti se hroby zachovávají a nesmí se například pohřbívat tak, že by byl předchozí hrob zrušen. „Ty hroby nikdy nezanikly, jak to vnímají Židé. Proto má Židovská obec v Praze zájem na tom, aby všechny ty hřbitovy spravovala. Nechceme, aby se někde na hřbitovech například stavělo, protože stále platí pravidlo neporušitelnosti hrobů,“ dodal Jan Kindermann.
Samotné synagogy, pokud není používána k bohoslužbám a je využívána například ke kulturním účelům, se nějaká specifická pravidla netýkají. Není tedy nutno dodržovat výše zmíněné zásady, přesto se obecně doporučuje chovat jako při vstupu do jiných sakrálních staveb.

Aby se předešlo zbytečným nedorozuměním, poskytne podle Jana Kindermanna společnost Matana informace o pohyblivých židovských svátcích místním informačním centrům. Může informovat i starosty obcí s židovskými památkami a muzea. „Je to z naší strany apel na vzdělávání turistů, aby tu informaci při vstupech na židovské hřbitovy měli. Je to především každého vědomí a svědomí, jestli tyto zásady dodržuje,“ dodal. Úcta k židovským obyvatelům Podorlicka, kteří zde žili v pokojném soužití s tehdejšími obyvateli, by tak měla zůstat zachována.