Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I turisté by měli respektovat zvyky Židů

DOBRUŠKA - Projekt jednodenního poznávacího zájezdu po stopách Židů v turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka připravilo Muzeum a Informační centrum v Dobrušce. Počítá s návštěvou židovských památek v Dobrušce, Podbřezí, Rychnově nad Kněžnou a v Žamberku. I turisté by však měli při jejich prohlídce respektovat zvyky a mravní zásady židovského národa.

1.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Bednář

Do zahrady mrtvých by muži měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vcházet o sobotách a o židovských svátcích.

 

 

 


Ne každý si uvědomuje a ví o skutečnosti, že existuje určitý režim, který by návštěvníci měli při vstupu na „zahrady mrtvých“, jak Židé svá pohřebiště nazývají, dodržovat. „Muži by měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vstupovat o sobotách a o židovských svátcích,“ sdělil Jan Kindermann, ředitel společnosti Matana, která je pověřena Židovskou obcí v Praze, aby spravovala židovské hřbitovy a památky v jejím vlastnictví.Respektován by měl být i zákaz vstupu domácích zvířat, což platí i u běžných komunálních hřbitovů.

Na rozdíl od křesťanů však Židé vnímají vlastní pohřebiště trochu jinak. Již odnepaměti se hroby zachovávají a nesmí se například pohřbívat tak, že by byl předchozí hrob zrušen. „Ty hroby nikdy nezanikly, jak to vnímají Židé. Proto má Židovská obec v Praze zájem na tom, aby všechny ty hřbitovy spravovala. Nechceme, aby se někde na hřbitovech například stavělo, protože stále platí pravidlo neporušitelnosti hrobů,“ dodal Jan Kindermann.
Samotné synagogy, pokud není používána k bohoslužbám a je využívána například ke kulturním účelům, se nějaká specifická pravidla netýkají. Není tedy nutno dodržovat výše zmíněné zásady, přesto se obecně doporučuje chovat jako při vstupu do jiných sakrálních staveb.

Aby se předešlo zbytečným nedorozuměním, poskytne podle Jana Kindermanna společnost Matana informace o pohyblivých židovských svátcích místním informačním centrům. Může informovat i starosty obcí s židovskými památkami a muzea. „Je to z naší strany apel na vzdělávání turistů, aby tu informaci při vstupech na židovské hřbitovy měli. Je to především každého vědomí a svědomí, jestli tyto zásady dodržuje,“ dodal. Úcta k židovským obyvatelům Podorlicka, kteří zde žili v pokojném soužití s tehdejšími obyvateli, by tak měla zůstat zachována.

1.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto

Kraj chce slučovat střední školy

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení