K období letních prázdnin upínají pozornost všichni provozovatelé turistických cílů. A vědí, že jen rozšíření provozní doby nestačí. Lidé chtějí víc a je třeba stále přicházet s něčím zajímavým.

Písmena jako hřiště

Novinkou letošního léta ve Špindlerově Mlýně jsou třeba terénní tříkolky na Medvědíně. Stabilní natolik, že po sjezdovce mohou jezdit i rodiče s dětmi. Důležitost rodin v turistickém ruchu dokládají i hřiště u horních stanic lanovek. „Hřiště u vrcholové stanice Medvědína je vůbec prvním a dosud jediným v České republice, které kromě atrakcí obsahuje i letteringový nápis z 3D písmen. Patří navíc mezi jeden ze dvou unikátů v Evropě. V nadmořské výšce 1235 metrů se tu mohou děti vyřádit na prolézačkách, skluzavkách a malých lezeckých stěnách," sdělil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek.

Se zahájením letních prázdnin v Areálu Mladé Buky otevřeli Baldův svět. Stávající dětské hřiště je rozšířené o vodní park, tvořený soustavou jezírek, potůčků, hrází, mlýnků, čerpadel a dalších vodních prvků. Nově se tak děti i dospělí mohou od 9 do 19 hodin bavit na 3600 metrech čtverečních.

Cyklobus Pašerák zase pomáhá s výlety do Polska. Na trase Malá Úpa – Kowary – Karpacz každou sobotu jezdí minibus s vlekem, a tak se lze z oblíbených středisek pěšky nebo na kole vydat na prohlídku polské strany Krkonoš. Vyjíždí vždy v 9 a v 16 hodin z Pomezních Bud a pokračuje přes zastávky Park miniatur, Kowary vlak, rybárna Fliper, Karpacz dolny, Karpacz Bialy Jar a končí u kostela Wang.

Střílna je zpět

Turisty však zajímají nejen hory, ale i vojenská historie. Dělostřelecká tvrz Stachelberg nedaleko Trutnova vloni na podzim otevřela novou rozhlednu Elišku, přes zimu však byla zavřená. Takže pro většinu návštěvníku je vlastně novinkou. Navíc od konce června ji doplňuje socha královny Elišky Rejčky, shlížející do Libavského sedla.

Novinku připravili i v bunkru T-S 26 na Odolově nedaleko Malých Svatoňovic. „V polovině června se podařilo umístit na původní místo repliku kompletní střílny, odkud byla v době okupace vytržená. Na Trutnovsku je to první kompletní střílna, kterou mohou návštěvníci zhlédnout na původním místě," podotkl David Beneš, předseda Klubu vojenské historie.

Trendem jsou nyní technické památky a jeden zcela nový cíl najdou zájemci v Jívce. Tam byla otevřena část bývalého měděného dolu Bohumír. Trasa na 350 metrech poskytuje přehled o tom, co s sebou těžba pod zemí nese. Figuríny názorně ilustrují nelehkou práci horníků, na závěr cesta zajímavě graduje žebříkovým výstupem na povrch. Prohlídka zabere něco přes hodinu, návštěvníci před vstupem dostanou helmu, plášť a rukavice, což umocňuje celkový dojem.