Jedněm z mála, komu extrémní mrazy těchto dní nevadí, jsou zahrádkáři. „Nízké teploty jsou pozitivním jevem – dochází k likvidaci škůdců a plísní, například padlí. Koberce sněhu také ochraňují podzimní setbu,“ vyjmenoval pozitiva předseda okresního výboru zahrádkářů v Rychnově nad Kněžnou Josef Helmich.

Stromy jsou připravené

Také podle Jana Chládka, odborníka na lesnictví z Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, nejsou na místě obavy stran silné zimy a jejího vlivu na přírodu: „V tomto vegetačním období je pro přírodu lepší silný mráz, než kdyby bylo teplo. Stromy jsou na zimu připravené, horší by bylo, kdyby přišly pozdní mrazy na jaře, kdy ve stromech stoupá míza,“ vysvětlil Jan Chládek, který větší škody způsobené zimou proto neočekává.

„Nebezpečí by nastalo teprve, kdyby tuhé mrazy trvaly tři nebo čtyři dny v kuse, některé choulostivé odrůdy ovocných stromů by mohly namrznout,“ podotkl Josef Helmich. Zahrádkáři touto dobou shánějí semínka, rouby a cibule a od počátku února už mohou začít s předkličováním paprik do skleníku. „Kdo má teplejší skleník, může začít v půli února s rajčaty, ředkvičkami a mrkví,“ radí kolegům zahrádkářům Josef Helmich.