Díky vysokým teplotám se také zvýšil počet dopravních nehod. To potvrzuje i Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje.

„Krásné počasí láká lidi ven, to znamená, že je o dost větší provoz, díky tomu se v těchto dnech také zvýšil počet nehod," vysvětluje tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Tomáš Ježek.

Ten také dodává, že příčinou častých nehod mohou být i unavení řidiči, pro které tropická vedra znamenají větší zátěž pro organismus.

Problémy s vysokými teplotami mají převážně lidé důchodového věku. Větší riziko pak mají také lidé, kteří mají problémy se srdcem.  Těm může při větší zátěži organismu hrozit následný kolaps.

Obvodní lékaři v Rychnově nad Kněžnou se doposud se zdravotními komplikacemi způsobenými přetrvávajícími vedry nesetkali.

„Naštěstí jsme tu zatím neměli pacienta, který by díky teplu zkolaboval. Tropická vedra ale stále přetrvávají, proto by si měli zejména staří lidé dávat pozor," upozorňuje obvodní lékař Zdeněk Princ.

Podle něho by lidé měli hodně pít a hlavně se vyhýbat pobytu na slunci.

„Pokud to jde, tak by si měli všichni vyřídit své pochůzky po městě během ranních hodin, a v době největšího tepla, tedy od deseti do patnácti hodin, už na slunce nevycházet," dodává lékař. Ten také podotýká, že neví ani o tom, že by se nějaký  případ řešil v nemocnici, lidé by ale měli být stále na pozoru.

Jeho radou je – trávit volný čas u vody – to je prý ideální.

Také obvodní lékařka Zuzana Holcová radí dostatek tekutin a pobyt v chladné místnosti.

„Tekutiny jsou určitě nejdůležitější. Pokud je ale  někomu z tepla špatně, pomáhají studené obklady na zápěstí a kotníky. Přímo u nás v ordinaci jsme zatím zdravotní potíže spojené s vedry neřešili,"  uvádí obvodní lékařka Zuzana Holcová.

Další radou lékařů je zbytečně se nepřetěžovat. Ve vysokých teplotách by neměli zejména důchodci, ale i mladší generace přehánět fyzickou práci.

Pokud to ale jinak nejde, neměly by chybět pravidelné přestávky.

Záchranná služba se však při svých výjezdech nesetkává pouze s kolapsem u starších lidí. Vedra mohou špatně snášet i mladí.

„Už jsme se setkali s několika případy mladých dívek, které nechtějí přijímat potravu.Vzhledem k tomu, že tyto dívky mají malý přísun  energie, ve vysokých teplotách u nich může snadněji dojít ke zdravotním potížím a následnému kolapsu," dodává Tomáš Ježek, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.