Venku zase panuje pořádná výheň, na středu platí varování meteorologů před teplotami nad 31 °C, což může přinášet i zdravotní potíže. Takové horko představuje vysokou zátěž na lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ nabádá v upozornění ČHMÚ.

Varování platí od středeční 12. do 19. hodiny. Už odpoledne se přitom mohou začít vyskytovat velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami s úhrnem kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i přes 70 mm a s větrem o rychlosti až 90 km v hodině a kroupami kolem 3 cm. Nebezpečí potrvá až do 5. hodiny ranní.

„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně. Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky,“ uvádí ČHMÚ.

Podle něj je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. Lidé by si měli zajistit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně, sledovat dopravní zpravodajství. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupu z meteorologických radarů v mobilní aplikaci ČHMÚ nebo na webových stránkách www.chmi.cz.