Jan MráčekJan Mráček patří k našim největším houslovým talentům.
Absolvoval Pražskou konzervatoř, v současné době je studentem 
prestižní Univerzity hudebních a dramatických umění ve Vídni. 
Skvěle zabodoval v řadě renomovaných hudebních soutěží (Kocianova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí, Prague Junior Note, Concertino Praga, soutěž v rámci Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích, Beethovenův Hradec, Spohrova houslová soutěž ve Výmaru). 
Zcela zásadními úspěchy jsou druhá cena na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2010 a poté vítězství v Mezinárodní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni v roce 2014.

Je tedy jasné, že jeho vystoupení na slavnostním zahájení Mezinárodního hudebního festivalu F. L.Věka navíc spolu s vynikající PKF – Praque Philharmonia bude patřit k dosavadním vrcholům v historii festivalu.

Přes mimořádnou časovou vytíženost si JAN MRÁČEK našel čas a poskytl Deníku rozhovor v den, kdy se připravoval k vystoupení na festivalu Dvořákova Praha.

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka každoročně představuje vítěze hudebních soutěží. Mezinárodní houslová soutěž Fritze Kreislera, kterou jste v září 2014 vyhrál ve Vídni, je přirovnávána k tenisovému Wimbledonu. Čím především jste 
si získal porotu?
Tato otázka je mířena spíše na porotu, ale sama porota se do medií vyjádřila takto: "Fascinoval nás od prvního kola, nejen technickými dovednostmi, ale i svým charismatem na pódiu … Já jsem se jen snažil být sám sebou a hrát jak nejlépe umím.

Můžete popsat průběh soutěže a Vaše přípravy na ni?
Příprava byla velmi chaotická, neboť týden před samotnou Kreislrovou soutěží jsme se zúčastnili soutěže Johannese Brahmse v Poertschachu s Lobkowicz Triem, takže jsem se musel připravit hned na dvě soutěže. Naštěstí obě dopadly vítězstvím, ale práce a stresu bylo až nad hlavu.
Vedle finanční odměny jste získal smlouvu na pořízení CD nahrávky a vystoupení po boku Vídeňské filharmonie. Už máte nahrávku a vystoupení za sebou?
Deska už je v přípravě a první natáčecí dny začnou v druhé polovině listopadu a zazní zde díla od jednoho z největších světových skladatelů, Antonína Dvořáka. Na koncert s ''Vídeňáky'' stále čekám, ale je to orchestr, který patří mezi 3 nejlepší na světě, a tak je jasné, že mají dané sezony na mnoho let dopředu.

Co vítězství v tak prestižní soutěži změnilo ve Vašem hudebním životě?
V podstatě úplně vše. Největší štěstí je managerské zastoupení u rakouské agentury, což je věc, kterou si přeje každý muzikant.

Užíváte si více sólová vystoupení, nebo koncerty ve společnosti Lobkowicz tria?
Musím říci, že obojí je úplně jiná práce, Lobkowicz Trio je komorní hra, takže se více hledí na souhru, společný hudební jazyk a cítění a u sóla jsem tím ''šéfem'''já, ale oboje mne naplňuje.

Přes Vaše mládí hrajete na housle už téměř dvacet let. Jak bude vypadat Jan Mráček v roce 2050?
Nechme se překvapit :)

Dana Ehlová