V sehraném týmu pořadatelů už každý přesně ví, kde ho je nejvíc potřeba, a tak organizace připomíná dobře namazaný stroj.
V pátek se pro celý obvod, který dobrušská Farní charita pokrývá, úředně zapečetilo 113 pokladniček, z toho 49 pro samotné město F.L.Věka.

Hned na úvod žehnání králů

Velký zájem o koledování se nejlépe odrazil v sobotu 9. ledna v 9 hodin v kostele sv. Václava, kde proběhlo tradiční žehnání třem králům, ale také křídě a vodě. Kašparové, Melicharové a Baltazarové, natěšení na svůj velký den, zcela zaplnili všechny kostelní lavice.

Na požehnání netrpělivě čekali také Anička Čtvrtečková, Míša Bezvodová a Jirka Čtvrtečka. Seděli v úplně stejné kostelní lavici jako vloni a s úsměvem tvrdili, že místo zde už prý mají vyhrazené. Do Domašína, kde je čekalo na šedesát domů, se chystali už počtvrté. S rozzářenýma očima vyprávěli příběh z minulých let, který jim přineslo koledování, jimž pomáhají potřebným.

„V jednom domě nám předloni otevřel hodně starý pán. Se slzami v očích říkal, že je moc rád, že jsme u něj zazvonili a přišli také k němu. Měl připravenou velkou sumu peněz a tu nám celou dal," řekli téměř jedním dechem, a pak posmutněle dodali: „Vloni ale v domě už nikdo nebyl. Pán zemřel."

Děkan Augustín Slaninka po slavnostním aktu poznamenal: „Velmi oceňuji tuto tradici i množství lidí zapojených do charitativní Tříkrálové sbírky. V takovém rozsahu to u nás na Slovensku neznáme."

Nejdříve pózování 
a pak sbírka

Ještě předtím, než vyrazili malí králové na svěřenou trasu, shromáždili se na schodišti před kostelem a jednotně pózovali fotografům. Oku lahodilo nejen množství koledníků, ale také téměř jednotné královské koruny a betlémské hvězdy.

„Letos jsme vyrobili úplně nové. Připravili jsme je vedle Dobrušky také pro Opočno a Deštné. Dobrušská charita je v tomto směru příkladem a už nás kopírují ostatní – koruna je nepromokavá a nastavitelná suchými zipy," pochlubila se právem ředitelka Farní charity Jana Poláčková.
Koledníkům letos přálo počasí. Po loňském dešti se na ně obloha nemračila, naopak ráno klesala teplota k pěti stupňům pod nulu. Právě proto je nezbytné dobře fungující zázemí v pastoračním centru, kde o unavené krále pečuje desetičlenný ženský tým. „Děti tu mají k dispozici teplý čaj, cukroví, buchty, chlebíčky a hlavně oblíbený guláš, který se jako obvykle vařil v mateřské školce. S knedlíky a veškerým pečivem nám opět zcela nezištně pomohl Oldřich Klobas a jeho pekařství," sdělila Jana Poláčková.

Také dodala, že si nesmírně váží pomoci rodičů, kteří letos velmi pomohli s rozvozem dětí do okolních obcí. „Navíc se již osamostatnilo Deštné, kde je koordinátorkou Pavlína Nováková. Stejně se situace vyvíjí v Bačetíně – v příštím roce už budou zřejmě samostatní. Do Týniště, které nepatří do našeho území, ale v rámci sbírky ho pokrýváme, vyjíždějí dvě skupinky z Opočna a dvě tam chodí z místních dětí."

Symbolické uzavření Tříkrálové sbírky 2016 se konalo hned následující den, tedy v neděli, pravidelně je spojeno se zhasnutím vánočního stromu na náměstí F.L.Věka v Dobrušce.

Tam králové zazpívají koledy a veřejnost se dozví předběžné výsledky sbírky. Poděkování všem koledníkům ve formě filmového představení proběhne ve spolupráci s městem Dobruška 27. ledna – pro děti je připraven film Uuups! Noe zdrhnul…

Dana Ehlová