Přes nepříznivé povětrnostní podmínky pracovali pořadatelé od včerejšího rána na přípravách závodu saní rohatých, který se koná dnes odpoledne v Orlickém Záhoří.

„Přesto, že celý den sněží a fouká silný vítr, je sjezdovka připravena a doděláváme značení. Stan jsme zatížili, aby nám neuletěl,“ popsal včera tamní situaci starosta Vojtěch Špinler.

Původní úvahy o slalomu byly vzhledem k obtížnému řízení saní změněny na volnou jízdu do cíle. Tyto závody se letos konají vůbec poprvé, ale v Orlickém Záhoří doufají, že se jim podaří založit novou tradici. Inspiraci si vzali ze sousedního Polska, kde se podobné soutěže jezdí již několik let. Zahraniční zástupci pak tvoří zhruba polovinu z devadesáti soutěžících, kteří se poskládají do 45 posádek saní.

Ty jsou připraveny v pěti provedeních a organizátoři je museli nechat vyrobit u truhláře ze sousedního Deštného. Soutěž začíná dnes ve 14 hodin v lyžařském areálu Černá Voda, který se nachází asi tři kilometry od centra obce Orlické Záhoří směrem na Bartošovice.