Významná etapa dopravního řešení, kterou je I/14 Vamberk – jižní přeložka, 3. stavba, byla po letech úspěšně dokončena, poslední část obchvatu města byla včera otevřena. Přeložka dlouhá 1700 metrů vyloučí tranzitní dopravu mezi Náchodem a Ústím nad Orlicí z centra Vamberka. „Město s pěti tisíci obyvateli se nyní zcela zbaví tisíců automobilů, hluku a exhalací. Stavba, která začala loni v březnu, přišla na 398 milionů korun bez DPH,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Provoz byl slavnostně zahájen včera od 11 hodin, krátce po poledni již mohly první automobily vyzkoušet nově otevřenou část obchvatu.

„Tento den byl pro Vamberk velmi významným. Jsme rádi, že je stavba u konce a zdejší obyvatelé se konečně dočkají výrazného odlehčení dopravy v centru města. Očekáváme také, že dojde především ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu ve městě a s tím souvisí samozřejmě i zlepšení životního prostředí,“ uvedl vamberecký starosta Jiří Mazúch, který neskrýval nadšení z otevření třetí etapy projektu.

S vybudováním jižní přeložky, která byla poslední ze souboru staveb, jejichž cílem je radikálně vyloučit tranzitní dopravu z města Vamberka, souhlasí většinou i tamní obyvatelé: „Obchvat určitě ulehčí dopravě, která vedla přes náměstí. To se týká hlavně průjezdu kamionů a odbočování do pravoúhlé zatáčky. Menší hustotou dopravy se jistě sníží i hluk v centru a obyvatelé budou dýchat lepší vzduch. Rozhodně se zvýší i bezpečnost chodců,“ potvrdil například Karel Arnošt.

Tranzitní doprava doposud vedla středem města přes úzký most, kolem školy a přes náměstí. Výjezd z náměstí směrem na Ústí nad Orlicí komplikovalo pravoúhlé odbočení do úzké ulice. Při průjezdu delších kamionů bývala křižovatka zablokovaná.

Místní trápil nejenom hustý provoz a nadměrný hluk, ale především se obávali o svoji bezpečnost. „Není to tak dlouho, co přímo v centru města přejel couvající kamion chodkyni, když se vyhýbal druhému kamionu,“ připomněl nešťastnou událost, která by se neměla opakovat, Arnošt.