Poslední z nich se stala v pondělí večer v Nepasicích, o život zde přišel jednasedmdesátiletý řidič. Před několika dny došlo k hromadnému střetu vozidel také v Lípě nad Orlicí, ani ten se ale bohužel neobešel bez tragického konce. Zranění na místě podlehl devětatřicetiletý řidič dodávky.
Jednalo se o komplikovanou nehodu, kdy v koloně aut u benzinové čerpací stanice zřejmě nedobrzdil řidič dodávky s vlekem, vybočil do protisměru a narazil do kamionu, který vrazil do osobního auta. Další dvě auta poškodil utržený vlek. Řidič dodávky (39) byl na místě mrtev.

Podle odborníků ale není problém v technickém stavu vozovky. Viníky tragických konců jsou prý zpravidla samotní řidiči. „Jedná se o hlavní tah, je tu velký provoz, řidiči často spěchají a předjíždějí i v nepřehledných úsecích. Často také nedávají pozor a nevěnují se řízení. Právě z takových důvodů dochází k nehodám," vysvětluje vedoucí dopravního inspektorátu v Rychnově Rudolf Petřík.

Ten sám říká, že silnice v těchto místech je v dobrém technickém stavu, je tu i nově udělaný povrch, ale právě i to, že je komunikace zrekonstruovaná, může mnohdy řidiče svádět k nepřiměřeně rychlé jízdě.

Dle slov vedoucího rychnovského dopravního inspektorátu policie Rudolfa Petříka se silniční síť neustále zdokonaluje, stejně jako vozidla, v kterých řidiči jezdí, bohužel ale mnohdy selhává samotný člověk. Některá místa se snaží policisté alespoň částečně zpomalit. V Lípě nad Orlicí tak například vznikly ostrůvky pro přecházení. Ty řidiče v těchto místech alespoň donutí šlápnout na brzdy.
Tragické nehodě v Lípě nad Orlicí a v Nepasicích předcházela v srpnu srážka cyklisty s osobním vozem v Petrovicích, pro devětapadesátiletého muže byla bohužel osudná.

„U Petrovic chtěl cyklista zřejmě odbočit vlevo a přitom došlo ke střetu s osobním vozidlem Škoda Fabia, které jelo stejným směrem a cyklistu odhodilo do protisměru, kde narazil do protijedoucího vozidla Volkswagen Transporter. Při nehodě utrpěl cyklista zranění, kterým na místě podlehl," uvedla již dříve k nehodě za Policii ČR Hana Klečalová. Všechny tragické srážky se tak udály pouze několik kilometrů od sebe.

TMA JE NEBEZPEČNÁ

Řidiči by si měli dát pozor také na změnu ročního období, s nástupem podzimu přijde sychravé počasí a tato doba se nese také ruku v ruce s dřívějším stmíváním, o to víc by měli být lidé za volantem obezřetní.
Snížená viditelnost, brzké stmívání a sychravé období, které v podzimních měsících často přetrvává, může být mnohdy osudné pro chodce nebo cyklisty pohybující se na silnici.
Účastníci silničního provozu by měli před odchodem ven myslet na to, že je důležité být dobře vidět. Neosvětlený chodec nebo cyklista si doslova koleduje o malér. Řidič ho totiž může ve tmě snadno přehlédnout.

Policie proto zdůrazňuje, že by cyklisté a chodci měli vyrážet do ulic osvětleni a také ve vhodném reflexním oděvu.
„Snažíme se potmě už na silnicích nepohybovat. Pokud ale není jiná možnost, vždy se snažím, aby byly děti oblečené do výrazných barev, bereme s sebou také baterku a blikačku. Už se mi několikrát stalo, že jsem za volantem málem přehlédla špatně osvětleného chodce. Je to opravdu nebezpečné," prozrazuje Hana Nováčková z Rychnovska.

Ne všichni se ale takovými pravidly řídí. Na viditelnost by měly dbát také maminky s kočárky. Pokud musí vyjít na silnici potmě, měly by si na kočárek pořídit nějaké osvětlení, aby byly bezpečně a na větší vzdálenost vidět. Reflexní pásky by měli nosit i zvířecí mazlíčci.