Sláva svatodušních poutí začala upadat začátkem padesátých let minulého století.

Pád slávy

„Poutě se konaly o svatodušních svátcích, čili o letnicích. Jejich sláva začala v Dobrušce pohasínat na sklonku padesátých let. Definitivně skončily na původním místě, u kostela svatého Ducha, s vybudováním obchvatů v Dobrušce. Nějaký čas byly pouťové atrakce na náměstí F. L. Věka a částečně i na Šubertově náměstí. Nesetkaly se s úspěchem a zůstaly jen náboženské poutní obřady v kostelech,“ uvedla o konci poutí Pavlína Šolcová z Informačního centra.

Město se rozhodlo tradici obnovit. Nejvíce atrakcí a řada doprovodných programů je připravena na nadcházející víkend na náměstí F. L. Věka a v Opočenské ulici.

Vzkříšení

„Přesto, že nás od zašlé slávy svatodušních poutí dělí několik desetiletí, město jako pořadatel věří, že jejich „vzkříšení“ bude úspěšné,“ pokračovala Šolcová. „Jsem dobrušský rodák, ale poutě si nepamatuji. Osobně je nemám rád. Je to žrout peněz. Na druhou stranu mám děti, které si to užijí. Poutě jsou i důvodem, proč se schází celá rodina,“ uvedl 42letý Pavel Jakoubek.

S poutí přijdou i uzavírky a dopravní omezení. Právě dopravu a parkování budou mít na starost dobrušští strážníci Městské policie a státní policie.