Mladějov na Moravě je široko daleko známý především svou úzkorozchodnou železnicí. I tam však také je rozhledna. Ale taková trochu zvláštní. Západně nad Mladějovem se táhne 25 kilometrů dlouhý Hřebečský hřbet. Zalesněný pás začíná vrchem Chvalka (618 m.n.m.) nad dolem Březinka a pokračuje severním směrem až k Anenské studánce. Je provázen červenou turistickou značkou a většinou neklesá pod šest set metrů. Nad Mladějovem z něho odbočuje krátký výběžek k Mladějovskému hradisku. V 11. a 12. století tam stávalo staroslovanské hradiště, posléze byl postaven středověký hrádek. Ve 14. století kraj trpěl nájezdy loupeživých rytířů a z hradu do dnešních dob zůstaly jen málo patrné zbytky valů a příkopů.

Místo však skýtalo báječný rozhled na východ, zčásti i směrem severním a jižním. V roce 2004 tam tudíž vyrostla dřevěná trámová stavba vysoká sedm metrů. Že je počítána mezi rozhledny, tomu vděčí právě za výborný rozhled. Jinak připomíná spíše honosný posed a je také tak využívána. Turisté mají nahoru výstup pochopitelně zcela volný, ale cedule dole hlásá, že tak mohou učinit jenom na vlastní nebezpečí. Nepatrné riziko však za pěkný výhled stojí. Po zdolání dvaceti čtyř příček žebříku máte jako na dlani malebnou obec Mladějov s kostelem Nejsvětější trojice z roku 1720. Vysledovat můžete rovněž část úzkorozchodné dráhy. Očima prosím pohlaďte hebký trávník fotbalového hřiště, na němž působí šikovní fotbalisté mladějovského Tatranu, zvaného hrdě Tatran-válec.

Mírně vlevo zahlédnete vrch Lázek východně od Lanškrouna s rozhlednou, na kterou se zde také někdy vypravíme. Za pěkné viditelnosti uzříte i Jeseníky a vlevo od Lázku pásmo Orlických hor. Výhled na západní stranu není ovšem žádný, brání tomu zmíněný Hřebečský hřbet. Do Mladějova se lze dostat, pokud chcete vlakem, po trati 262 od Jevíčka a Moravské Třebové, z opačné strany z České Třebové. U nádraží nastoupíte na žlutou značku, která vás dovede na západní konec obce. Přejdete kolejničky úzkorozchodky ke značenému rozcestí. Zde půjdete vpravo po zelené, čeká vás asi kilometrový výstup k Hradisku. Dosti strmý, ale nezoufejte a neplačte. Asi v polovině je zřízeno pěkné odpočívadlo. Z opačné strany se na místo dostanete po červené značce z Helvíkova, potažmo z Anenské studánky. Odtud je to sedm kilometrů. Kdo chce jít až z Hřebče, použije červenou v opačném směru (cca 10 km) a zažije přitom něco málo dobrodružství. Trasa vede poddolovaným územím a tabulky nedoporučují odbočovat za značené cesty. Bylo by škoda, kdyby vás, poutníče, už nikdo nikdy nespatřil…
A doporučuje se zavítat na Mladějovsko v sezoně a o víkendu. Až se nabažíte výhledu z rozhledničky na 591 metrů vysokém kopci, jistě se rádi svezete vláčkem zmíněné rarity, úzkorozchodné železnice směrem na Veksl. Jezdí převážně o sobotách a třeba vás už sveze až k bývalému dolu na Hřebči. Tato část tratě je v současné době v rekonstrukci. A občas soupravu táhne parní lokomotiva. To je teprve to pravé!

Zdeněk Vandas

Příště: dvakrát od Štramberka, Trúba a Bílá Hora.