Vyhladovělé a nemocné kočky, často i se zpřeráženými končetinami či přiotrávené různými léky a jedy, jsou jedním z problémů v Rychnově nad Kněžnou. Na základě rozhodnutí rady města byla odsouhlasena částka 20 tisíc korun na kastraci koček, aby se jejich počty minimálně stabilizovaly.
Záchranu toulavých zvířat, jež se vyskytují na rychnovském sídlišti, záměrně kazí někteří tamní občané, které ubohá zvířata svojí existencí obtěžují.

Neustále mizí misky s krmivem

O desítky hladových krků se již několik let stará Pavlína Vacková z Rychnova nad Kněžnou a Alena Škarková ze Slatiny nad Zdobnicí. Na vlastní náklady jim pořizují kvalitní krmivo, pelíšky, misky, zajišťují veterinární péči a do nedávna také kastraci, která není právě levnou záležitostí. Bohužel se zde najdou lidé, kteří jim takzvaně hází klacky pod nohy. Někteří se pokouší zbavit zvířat otravou rohypnolem či jinými jedy.

„Kočky chodím krmit asi tři roky. Téměř denně se setkávám se situací, že misky z předešlého dne zmizely. Někteří lidé je vyhazují, stejně jako krmivo či polystyrenové boudičky, které jsem do této lokality pořizovala na zimu,“ řekla smutně Pavlína Vacková. Výdaje spojené se záchranou koček ji měsíčně přichází na tisíce korun.

Mezi obyvateli se však najdou tací, kterým osud toulavých zvířat není lhostejný a poskytují kočkám alespoň potravu. To ale není vše, co zvířata potřebují. Především je nutná veterinární péče, aby si kočky mezi sebou nepřenášely nebezpečné nemoci a aby nehrozilo nakažení lidí. „Někteří nám děkují a říkají, že jsme hodné, že kočkám pomáháme. To nás samozřejmě těší, ale v tuto chvíli je pro nás finanční situace již neúnosná,“ sdělila Alena Škarková a doplnila, že alespoň kastraci, která je nejdražším zákrokem by od nynějška mělo hradit město a z vlastního zájmu tak zajistit, že se kočky nebudou dále množit v takových počtech jako doposud. Na jejich žádost tedy městská rada odsouhlasila poskytnutí příspěvku, který postupně proplácí na základě faktur přímo veterinárním lékařům.

„Na dobu jednoho roku jsme uvolnili finanční obnos ve výši 20 tisíc korun, který bude čerpán na potřebnou kastraci divokých koček,“ prozradil rychnovský starosta Josef Skořepa.

Odchyt je náročný

„Většina veterinárních lékařů se do léčby zatoulaných nemocných koček nijak zvlášť nehrne, natož aby nám nabídli alespoň malou slevu. Musíme ale zmínit výjimku dvou lékařů z Vamberka, kteří nám vycházejí vstříc, jak jen to je možné,“ shodují se obě ženy. „Jiní lékaři zvířata před zákrokem ani nevyšetří a operují je i v průběhu nemoci, což má pak za následek to, že pooperační stav kočky je naprosto žalostný,“ dodaly.

Zachránkyně si musely za určitý peněžní obnos půjčovat odchytové klece od profesionálů, nyní jim klec bezplatně poskytují strážníci Městské policie v Rychnově. „Samotný odchyt trvá několik hodin, někdy i dnů. Neochočitelné kočky po lékařském ošetření či kastraci vracíme zpátky, ale těm, které je možné ještě ochočit, hledáme nové domovy, což se zatím daří. Snažíme se vždy včas objevit nová koťata, než bude pozdě a lidé jim ublíží, nebo než se stanou také divokými,“ doplnila Vacková. „Nechápeme ty, kteří chovají k těmto zvířatům takovou nenávist, že jsou schopni je trávit a nechat umírat v ukrutných bolestech. To snad ani nemohou být lidé,“ řekly ženy s tím, že dobře vědí, kdo za otravami koček stojí.

Není čas ani peníze

Jejich práci z části podporuje také městská policie a v rámci možností s ženami spolupracuje. „Bohužel nemáme dostatek času ani lidí na to, abychom dlouhé hodiny lákali divoké kočky do klecí. Paní Škarkové a Vackové nechybí obrovská trpělivost a jsme rádi, že se o osudy těchto zvířat zajímají,“ sdělil velitel Městské police Rychnov nad Kněžnou Miloš Friml a doplnil, že odchytovou klec pořídili právě na základě pomoci při záchranných akcích Škarkové a Vackové.