Toulavé kočky, se kterými se potýkají obce na Rychnovsku, nejen že znečišťují sídliště, ale pro obyvatele, zejména pak malé děti, mohou znamenat jisté zdravotní riziko. Většina měst nemá na odchyt těchto zvířat potřebné vybavení o finančních prostředcích ani nemluvě.

Nejsou peníze

„O kočkách potulujících se po dobrušském sídlišti samozřejmě víme. Zatím jsme neobdrželi žádnou stížnost ze strany místních obyvatel a k odchytávání a následnému transportu do útulku ještě nedošlo,“ informoval velitel Městské policie Dobruška Luboš Adamec.

Dlouhodobý problém se znečišťováním travnatých ploch a dětských hřišť mezi paneláky či sklepních prostor nejen panelových domů, kam se kočky dostávají otevřenými okny, zřejmě ještě nedosáhl takového stupně, aby se jím město zabývalo. Důvodem jsou jako v jiných obcích finanční náklady.

V Rychnově nad Kněžnou řešili problém s divokými kočkami na počátku února. Odchytu několika kusů zvířat na sídlišti Mírová se ujali městští strážníci ve spolupráci s milovnicí koček ze Slatiny nad Zdobnicí.

„Na kočky nás upozornili všímaví občané, kteří měli podezření na jejich případné onemocnění. Velmi nám pomohla paní Škarková, protože tomu věnovala svůj čas a především nemalé finanční prostředky za následné veterinární ošetření a přepravu,“ uvedl velitel Městské policie Rychnov nad Kněžnou Miloš Friml.

„Bohužel zatím se nám nepodařilo pochytat celou smečku,“ doplnil. Právě v těchto dnech byl rychnovským starostou schválen nákup odchytové klece pro kočky, která strážníkům dosud chyběla.

Jen potrava nestačí

„Z Rychnova jsme úspěšně odvezli asi osm koček, některé byly ve zuboženém stavu. Umístili jsme je do útulku a soukromého azýlku, kde jim bude dopřána ta nejlepší péče. Bohužel onemocnění jedné z nich bylo natolik vážné, že se nám ji už nepodařilo zachránit,“ řekla Alena Škarková, která má doma již sedm zachráněných koček a čtyři psy.

„Někteří obyvatelé Rychnova s naší činností nesouhlasili, protože kočky pravidelně krmí, ale jenom tímto jim přece nepomůžou, zvířata potřebují veterinární ošetření,“ dodala. S léčbou jí pomáhají a často vycházejí vstříc veterináři – manželé Šindelářovi. „Kočky mohou na člověka přenést například škrkavky, to se týká hlavně malých dětí. Pro těhotné ženy je pak nebezpečná toxoplazmóza. Zdivočelé kočky si veškerá onemocnění přenáší jedna na druhou. Nejčastějšími jsou různé záněty očí a rýmy,“ uvedl Pavel Šindelář. Dle něj by byla jistě účinná kastrace.

Další hladové a především týrané kotě, které je díky Aleně Škarkové stále ještě naživu, bylo odchyceno ve Vamberku. Dle slov zachránkyně se mezi lidmi stále vyskytují ti, kteří záměrně tráví zatoulaná zvířata. Ta ale posléze umírají v krutých bolestech. “V Rychnově vím o jedné osobě, která tímto způsobem zvířatům záměrně ubližuje,“ řekla Škarková.

Nemoci přenosné také na člověka:

- vzteklina
- borrelióza
- campylobakterióza
- salmonelóza
- dermatofytóza
- toxoplazmóza
- ušní svrab
- blechy
- tasemnice
- škrkavky a další

Prevencí je především důkladná hygiena či očkování.