„Obyvatele Lokotu vyděsil vzdušný vír, který se krátce po 15. hodině prohnal okrajovou částí Rychnova nad Kněžnou. Jeho následkem došlo k poškození střech 4 objektů, stržení plotu, poškození ohřevu bazénu či vyvrácení dopravní značky,“ uvedli hasiči na twitteru. Nikdo se podle nich nezranil.

Mezi Kladruby a Lučicemi u Chlumce nad Cidlinou, zhruba v 17.45 hodin.
Potvrzeno. U Chlumce nad Cidlinou bylo slabé tornádo, tvrdí meteorologové

Organizace Czech Thunderstorm Research Association na facebooku uvedla, že prověřuje výskyt možného tornáda: „Ve 14:44 byla zachycena na video tromba z obce Synkov, směrem na Lokot (Rychnov nad Kněžnou). V části obce Lokot jsou dle svědků hlášeny škody na majetku (poničené střechy, zahrady, dopravní značení apod.).“ Nakonec výskyt tornáda na Rychnovsku lovci bouřek potvrdili.

Tornádo na Rychnovsku potvrdil i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Společně s dvěma tornády z neděle (Děčínsko a Nymbursko) a jedním z pondělí (Fryšták) tak máme celkem 4 tornáda za poslední 4 dny. I když by se mohl zdát tento nárůst výrazný, jedná se o výběrový efekt,“ uvedli meteorologové na facebooku. Podle nich je nárůst oproti minulým letům zdánlivý. „Všechna tato tornáda byla zaznamenána veřejností a umístěna na několik Facebookových stránek, které dohromady mají přes 100 000 členů. Více očí, více vidí.“

Středeční tornádo bylo podle ČHMÚ celkem 9. letošní, případ z Liberce je podle nich sporný. „Nutno ale zmínit, že například v roce 2002 a 2006 jsme zaznamenali tornád 8. A to bylo v době před výrazným rozmachem sociálních sítí,“ doplnili meteorologové na facebooku.