Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topná sezona začala, hrozí vysoká koncentrace radonu

Rychnovsko – Topná sezona je tu a s ní přišla i nejvhodnější doba na měření koncentrace radonu v bytech a domech.

26.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Přítomnost tohoto nebezpečného plynu si mohou nechat zjistit všichni obyvatelé Královéhradeckého kraje zdarma.

Umožňuje to speciální státem hrazený program. Pokud se díky měření zjistí nadměrné zvýšení koncentrace škodlivého radonu, mohou lidé prostřednictvím Královéhradeckého kraje žádat i o dotaci na ozdravná protiradonová opatření.

„V rámci Radonového programu ČR si kdokoliv může nechat informativně změřit radon ve svém bytě či domě. Měření je jednoduché a státem plně hrazené. V případě, že při měření budou zjištěny vysoké hodnoty, poskytuje stát za stanovených podmínek finance na odstranění nebezpečí plynoucích z přítomnosti radonu. Žádosti o dotaci, která může činit až 150 tisíc korun na jeden byt, vyřizují pracovníci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje," uvedl hradecký hejtman Lubomír Franc.

V Královéhradeckém kraji se letos měří asi v osmdesáti objektech. Za poslední tři roky bylo zkontrolováno skoro 450 bytů, domů nebo školských zařízení.
„O měření mají zájem především školy, u kterých jsou také nedostatky zjišťovány nejčastěji. Na ozdravná protiradonová opatření jsme zatím poskytli dotaci jedné mateřské škole ve Vrchlabí, několik dalších o dotaci zažádalo a čekají na schválení," řekl hejtman Franc.

Do bytu umístí 
dva detektory

Samotné měření se provádí stopovými detektory.
„Do jednoho bytu lze umístit vždy dva detektory, které jsou žadateli zaslány korespondenčně a stejným způsobem jsou i vráceny," informovala Dana Hladíková z hradecké pobočky Státního ústavu radiační ochrany.

„Doba měření je roční. Je nejobjektivnější, protože přináší dobrou představu o roční dávce, které jsou obyvatelé bytu vystaveni," dodala Hladíková.
V období topné sezóny je pak možné požádat o dvouměsíční zkrácené měření, kterým se zjistí průměr.

Pozor ve starších domech a bytech

Česká republika patří k zemím s nejvyšší průměrnou koncentrací radonu v bytech na světě. Pozornost je třeba věnovat nejen starším domům a bytům, ale i novostavbám.

Zhruba každý dvacátý objekt v České republice má vyšší koncentrace radonu, než je hodnota doporučená v legislativě.
Informace o bezplatném měření radonu jsou k dispozici na internetových stránkách www.sujb.cz, www.radonovyprogram.cz či na stavebních úřadech a krajském úřadu.
Obyvatelé Královéhradeckého kraje se s žádostí o měření mohou obracet přímo na Státní ústav radiační ochrany e-mailem radon@suro.cz nebo telefonicky 498 652 713. (zr)

Autor: Redakce

26.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení