Nařízení vyvolalo značné rozhořčení nejrůznějších spolků a organizací, které tyto společenské akce nejčastěji pořádají. Hrozilo dokonce, že v řadě obcí už bály raději pořádat nebudou, protože se jim nevyplatí. Tomboly jsou totiž jednou z možností, jak si spolky mohou na svou činnost vydělat.

„Ze zisku platíme náklady na provoz honiteb. Na plesech můžeme vydělat jen na občerstvení a na tombolách. Jenže když uděláme ples bez tomboly, tak na něj příště nikdo nepřijde,“ tvrdí jednatel olomouckého mysliveckého spolku Jiří Zbořil.

Plošný pardon

Ministerstvo financí zjistilo, že v tomto případě přestřelilo. Jeho šéf Miroslav Kalousek (TOP 09) proto včera plošně prominul větší část poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly.

Poplatek tak snížil na desetinu, takže pořadatelé teď budou muset zaplatit místo pěti tisíc jen 500 korun. Tento pardon platí pro všechny případy od začátku do konce letošního ledna.

Miroslav Kalousek vysvětlil, že změna poplatku se do sazebníku dostala během legislativního procesu, když ministerstvo zřizovalo jednotné inkasní místo. Od letošního ledna je totiž pětitisícový poplatek stanoven pro všechny druhy loterií.

„Toto ustanovení, které nebylo záměrem předkladatele, považuji za nešťastné, neboť neúměrně zatěžovalo pořadatele malých tombol, hlavně v případě dobročinných plesů a jiných charitativních akcí,“ řekl Miroslav Kalousek. Pět tisíc korun podle něj ani neodpovídalo administrativní náročnosti za vyřízení povolení tomboly.

Nový zákon

Od začátku příštího roku by měl platit nový herní zákon, podle něhož by pořadatelé nemuseli za tombolu platit vůbec. Pouze tomboly, jejichž ceny přesáhnou částku 100 tisíc korun, bude nutné ohlásit. Do té doby ovšem budou muset pořadatelé nadále hradit 500 korun.

(via)