O dalším postupu a osudu bývalé základní školy však bude teprve rozhodovat rada města.

Objekt přestal sloužit pro potřeby školy už v roce 2006. Bylo to z důvodu nedostatku žáků. Od té doby nenašla budova nové využití a ani zájemce o její koupi.

Ti se mohli do druhé aukce přihlásit do 13. prosince. Jak se zdá, školu zatím nikdo nechce. Město  tedy „vánoční dáreček" v podobě prodeje a zbavení se břemene nezíská.

Budova je nyní zakonzervovaná

Kostelec se tedy o budovu musí dál starat a nesmí ji nechat chátrat. Navíc ji musí zabezpečit proti vniku cizích osob. Zranit by se v jejích útrobách mohly třeba děti.

„Budova je zakonzervovaná, takže s ní v poslední době nejsou velké starosti a nepřináší ani větší výdaje," popisuje Tomáš Dolek, správce majetku města.

Přesto údržba vyjde zhruba na deset tisíc korun. Čas od času je potřeba do bývalé školy investovat, aby se nezačala rozpadat, a navíc je potřeba udržovat velký pozemek.

„Zrušeno bylo i odběrné místo. Takže nemáme výdaje s energiemi," prozrazuje Tomáš Dolek, správce majetku města Kostelec nad Orlicí.

Objekt bývalé školy svým dispozičním řešením a také velikostí vybízí k vybudování bytů. To měl v plánu i Kostelec – chtěl tu vytvořit ubytování pro seniory.

Vše ztroskotalo na nedostatku finančních prostředků.  „Nepodařilo se nám získat žádnou dotaci," vysvětlil již dříve Jiří Bartoš, starosta Kostelce.

Ne pro všechny je však neúspěšná aukce špatnou zprávou. Někteří obyvatelé Lhoty mají totiž strach, že by budovu mohlo koupit nějaké vzdálené město a přestěhovat do ní neplatiče a problémové obyvatele.

„Z médií vím, že tak některá města svou situaci řeší, určitě bych z toho nebyl nadšený," prozradil jeden z obyvatel, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Co bude s objektem dál, není zatím jasné. V úvahu připadá další aukce, prodej prostřednictvím realitní kanceláře a nebo využití budovy.

„Vytvoříme několik scénářů, které předáme vedení města. Zbytek už musí rozhodnout rada. Budeme pochopitelně sledovat i dotace, a kdyby se našla nějaká vhodná  předáme informace dál," popisuje Tomáš Dolek.

Podle jeho názoru prodejům podobných objektů nepřeje současná doba.

„Špatně se  hledají kupci hlavně pro nemovitosti, do kterých je potřeba investovat větší částky," vysvětluje.

Podobný problém s prodejem město mělo i s garážemi v bývalých kasárnách. Zájemce se přihlásil ve druhém kole.