Zhruba 35 tisíc antigenních testů bylo v první den nového školního roku provedeno na základních a středních školách v hradeckém kraji. Pozitivní výsledek ukázalo jen deset z nich. „Testy v první školní den mezi žáky v regionu odhalily minimální počet případů nákazy covid-19. To nám dává naději, že ve školách by mohl co nejdříve začít fungovat znovu režim běžného školního roku,“ hodnotí situaci hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Podle krajských hygieniků není v žádné ze škol významnější ohnisko nákazy. „Jedná se spíše o jednotlivce ve více školách,“ potvrzuje zástupce ředitele krajské hygieny Pavel Hlaváč.

V Královéhradeckém kraji nastoupilo ve středu do základních a středních škol zhruba 73 tisíc žáků. Čtvrteční testy odhalily pouze další tři pozitivní – dva žáky a jednoho zaměstnance.

Výsledky, které už na první pohled vypadají velmi nadějně, nemusí být vzhledem ke spolehlivosti antigenních testů úplně přesné. Každý pozitivní antigenní test se proto musí potvrdit i pomocí metody PCR. Ve čtvrtek odpoledne měli hygienici k dispozici výsledky čtyř z deseti PCR testů, které měly potvrdit nákazu u školáků. Výsledek? Pozitivní nebyl ani jeden.

Podle manuálu ministerstva školství musí do karantény celá třída s výjimkou očkovaných dětí v případě, že spolu žáci stráví předchozí dva dny. Tato podmínka však na úplném začátku školního roku samozřejmě nebyla splněna. Zavírat celé třídy se tak i v případě potvrzení pozitivity PCR testem zřejmě nebudou. „Zpravidla nedošlo před testem k vzájemným rizikovým kontaktům. V případě, že to potvrdí i epidemiologické šetření, není zde důvod pro nastavení karanténních opatření v rámci školního kolektivu,“ potvrzuje Hlaváč.

Podle pokynů ministerstva zdravotnictví se mají žáci znovu testovat ještě v pondělí 6. a ve čtvrtek 9. září. Ti, kteří to odmítnou, musí nosit roušku i během výuky a například v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už dříve uvedl, že o tom, zda bude testování pokračovat i v dalších týdnech, rozhodnou výsledky z prvních tří kol. V okresech, kde testy odhalí více než 25 pozitivních případů na sto tisíc testů, by se mělo testovat dál. První výsledky naznačují, že by se to okresů v Královéhradeckém kraji týkat nemuselo. V takovém případě by zde skončilo už příští čtvrtek.