„Většinou je to kolem 5. či 6. prosince, letos se to podařilo už od 2. prosince, takže jsme spokojení. Všechno bude v provozu, kromě dětského vleku, kde ještě nemáme zasněženo. Pořídili jsme nové vybavení a nový elektronický odbavovací systém do půjčovny sportovních potřeb. Jak do té horní na Šerlišském Mlýně, tak spodní v Deštném, odbavování bude díky tomu rychlejší. Kromě toho jsme letos hodně investovali do chaty Kačenka,“ přibližuje novinky prokuristka společnosti provozující skiareál Romana Klinská.

Potěšující zprávou pro návštěvníky je, že si tu lyžovačku užijí za staré ceny: „Jsme malý areál a nemáme sezonu rozdělenou na hlavní a vedlejší, ceny prozatím necháváme stejné. Nezdražujeme, protože apelujeme na lidi, aby přijeli. Mají svých starostí dost a byli bychom rádi, aby jim alespoň trochu zbylo na tyto radovánky. Sice i nás cena elektřiny drtí, ale snad to ustojíme.“

Dobové lyžování.
RETRO FOTOGALERIE: Podívejte se, v čem se dříve lyžovalo

Půl kilometru dlouhá modrá sjezdovka už je nachystána. „Je ideální pro klidné rodinné lyžování. Pro dospělého vyjde jednodenní jízdné na 430 korun a pro děti je za 380 korun. Samozřejmě jiné ceny máme pro školy, které sjednáváme individuálně. Většinou ale u nás frčí dvou či čtyřhodinovky,“ dodává Klinská.

Vyšší náklady tlačí ceny vzhůru

Další areály spustí provoz o něco později, zasněžuje se jak v Deštném, tak v Říčkách, Olešnici v Orlických horách, ve Zdobnici… Některé provozovatele přitom inflace donutila ke zdražování. U těch nejznámějších středisek se ceny zvednou o 15 až 20 procent. V Deštném bude stát v hlavní sezoně jednodenní lyžování dospělé 690 korun (ve vedlejší 600) a více si připlatí i lyžaři v Říčkách.

Rakouskou vesnici Warth obklopuje hustá síť lanovek, která zpřístupňuje více než 300 kilometrů sjezdovek.
Utajené lyžařské ráje. Málo známá střediska skrývají i luxusní restaurace

„Nezdražovali jsme minulý rok, ceny jsme nechali stejné jako před covidem. Myslím si, že to nynější navýšení není až tak dramatické, aby lidé museli platit kolem tisíce korun. Zdražujeme o dvacet procent. Celodenní jízdné pro dospělého v hlavní sezoně bude za 830 korun, ve vedlejší 770 korun,“ říká Jan Duffek, obchodní manažer Ski klubu Ústí nad Orlicí, který areál v Říčkách provozuje.

Řada menších středisek ještě nové ceníky nezveřejnila, ale například v Olešnici v Orlických horách vyjde v nadcházející sezoně celodenní lyžování dospělého na 530 korun, děti do 10 let zaplatí 430 korun.

Polské sjezdovky na dosah

Své příznivce z Česka si přitom našly i polské sjezdovky a pro některé hraje svou roli i cena, která se jeví poměrně příznivě. Ze Šerlichu je to jen kousek do polského střediska Zieleniec, který podle webového portálu www.onthesnow.cz patří dokonce mezi trojku nejlépe hodnocených polských skiareálů. Ráda tam zavítá i Marcela Bartošíková, která si pochvaluje tamní ceny, dostupnost i kvalitu: „Jezdíme tam každý rok již skoro deset let a nikdy se nám nestalo, že by tam nebyl sníh. Tady u nás jaro a tam počasí nikdy nezklamalo. Ceny menší jak u nás.“

Při předávce zraněné lyžařky
V terénu s Horskou službou: Až 35 úrazů denně, rozhoduje fyzička i rychlá reakce

Od Masarykovy chaty na Šerlichu je to zhruba jen 50 metrů k přibližovacímu vleku, který lyžaře dopraví až k horní stanici lanovky Nartorama. Zatím se zasněžuje, aby si návštěvníci mohli vyzkoušet na 23 kilometrů různorodých sjezdovek. Ta nejdelší měří 2 800 metrů a většina je osvětlených. Sedmihodinová lyžovačka tady bude stát dospělého lyžaře v hlavní sezoně v přepočtu na české koruny zhruba 730 korun, ve vedlejší sezoně 522 korun. I tady platí zvýhodněné jízdné, které v tomto případě vyjde v hlavní sezoně na 626 korun, v té vedlejší na 444 korun.