Kajetána, Avona, Pětiletka, Armando, ale i Valerián. To je jen malá ukázka křestních jmen, která někdo svým potomkům opravdu dal. Na Rychnovsku jich a jim podobných moc není, zdejší lidé se totiž raději drží klasických jmen. Ta ale přináší i případy, že když na náměstí zavoláte Terezko, určitě se pár holčiček otočí.

„Cizí jména se už moc nedávají, vracíme se k těm klasickým. Spíše vedou  ta česká  jako Tereza, Klára, poslední dobou frčí i Amálie. U chlapců je to různorodější, často se dává Matěj. Docela mě ale překvapuje, že už se dnes moc nepojmenovává po tatínkovi," přiznala Romana Brandejsová z dobrušské matriky.

Ani velká móda dvou křestních jmen už není zrovna aktuální. Záleží samozřejmě na rodičích, na matrice se dvěma jmény problém není.

„Od února nemáme v evidenci žádné miminko se dvěma jmény, je to víceméně výjimka. Nejčastěji se dávají, když je maminka nebo tatínek cizinec a nebo pokud rodiče chtějí něco neobvyklého," uvedla Romana Brandejsová.

Na rychnovské matrice evidují už několik let stále stejná jména, která rodiče dávají nejraději. Z klučičích je to Jakub, Tomáš, Ondřej, Adam a Filip. U holčiček vede Tereza, Natálie, Adéla a Eliška. Pokud si někdo přeje pojmenovat svou ratolest ne zrovna obvyklým jménem, podívají se do knihy Jak se bude jmenovat od Miroslavy Knappové.

„Většinou se vždycky zjistí, že jméno je možné dát. I když není v kalendáři, tak ho do matriky lze zapsat. Pokud se v knize nenajde, rodiče odkážeme na doktorku Knappovou, která posoudí, jestli jméno skutečně existuje. Pokud ano, na základě jejího vyjádření dítě zapíšeme," vysvětlila Olga Zahálková z rychnovské matriky.

Tak pět do roka

Podle ní se s neobvyklými jmény zase tak moc často nesetkávají. Bývají prý tak čtyři do roka, ta jsou ale povolena. Přibližně jednou za rok je pak potřeba žádat o vyjádření doktorky Knappové.

„Zrovna nedávno jsme tady měli jména jako Sahim nebo Diego. Ta jsou ale běžně povolená," dodala.

Ecaterina Zaporojan, která poskytuje psychologické poradenství v Kostelci, zastává názor, že jméno, obzvláště to neobvyklé, má na psychiku dítěte velký vliv.

„Podle průzkumů si myslím, že každé jméno má svou charakteristiku a rysy. Proto rodiče tím, že dítě pojmenují určitým jménem, ovlivní částečně i jeho charakteristiku," řekla Ecaterina Zaporojan, podle které neobvyklé jméno dítě nepoškodí, ale spíše odliší.

Lenka Horáková z Rychnova nad Kněžnou sice zatím svého potomka nemá, ale spíše by volila nějaké klasické jméno. „Líbí se mi více česká. Podle mě se k nám hodí více Kuba než třeba Jack. Avšak je to každého věc. Otázkou je, co pak na svá zvláštní jména budou říkat děti, až budou starší," uvedla Lenka Horáková.

Ilustrační foto

Žebříček deseti nejčastějších jmen

ŽENSKÁ (celkově/ dětská)          
1. Marie / Tereza                           
2. Jana / Eliška                           
3. Eva / Anna                         
4. Hana / Adéla                          
5. Anna / Karolína                      
6. Lenka / Natálie                     
7. Věra / Kateřina                     
8. Kateřina / Kristýna                      
9. Alena / Lucie                        
10. Lucie / Barbora                       

MUŽSKÁ (celkově / dětská)
1. Jiří / Jakub
2. Jan / Jan
3. Petr / Tomáš
4. Josef / Lukáš
5. Pavel / Matěj
6. Jaroslav / Matyáš
7. Martin / Adam
8. Tomáš / Filip
9. Miroslav / Vojtěch
10. František / Ondřej

Zvláštní jména

ŽENSKÁ: Anamika,  Jorika, Malomilka, Noemi, Polinéza,  Xaverie, Zaira
MUŽSKÁ: Axel, Dorian, Felix, Herbert, Izmail, Lev, Milec, Narcis, Zachar