V souvislosti s tím vzniklo důvodné podezření, že terénní úpravy nové lanovky zasahují do hraničního pásma s Českou republikou, a také že zvýšený pohyb osob na české straně hranic negativně ovlivní zdejší faunu a flóru – v těchto místech totiž leží Národní přírodní rezervace Bukačka, kde se nacházejí zbytky pralesních porostů a množství vzácných rostlinných a živočišných druhů.

Stát žádá uvedení do původního stavu

Z těchto důvodů podnikli cestu na místo odborníci z ministerstva životního prostředí a ministerstva vnitra, aby zde provedli inspekci. „Pracovníci Ministerstva vnitra provedli zaměření na česko–polských hranicích a zjistili, že terénními úpravami byly narušeny státní hranice (v délce 37 m, hloubka zásahu do českého území činí zhruba tři metry a celková plocha zasaženého českého území je v rozsahu 70 metrů čtverečních),“ zní výsledek šetření Iinspekce ministerstva vnitra podle Hany Malé z tiskového odboru. „Požádali jsme polskou delegaci o zjištění subjektu odpovědného za stavbu. Česká strana bude požadovat, aby zasažený terén byl na českém území uveden do původního stavu. Dále se budeme zabývat posouzením rozsahu porušení vnitrostátních předpisů a dalších mezinárodních smluv,“ dodala Malá.

Jsou patrné vyšlapané cestičky

„V současnosti jsou v této lokalitě patrné vyšlapané cestičky, přímo na Bukačce vzniká stezka přes louku,“ popsal zvýšený provoz na Šerlichu Rudolf Remeš ze Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. „Souvisí to s tím, že se tento prostor otevřel turistům,“ zdůvodnil Remeš a dodal, že v nejbližších dnech se s kolegy chystá vyjet přímo do zdejšího terénu, aby zdokumentovali možné negativní důsledky v krajině.
„Pracovníci Ministerstava životního prostředí (MŽP) a CHKO Orlické hory šetřením zjistili, že skutečně došlo k narušení českého území terénními úpravami a odkopáním svahu. Pořídili zápis a fotodokumentaci a nyní se připravuje dopis na polské ministerstvo,“ informovala Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Dohoda o vlivech do budoucna

MŽP se domluví s CHKO Orlické hory, jaké možné vlivy může tato výstavba mít do budoucna - nárůst turismu z polské i české strany, případné poškození NPR Bukačka apod…, stanovení provozních podmínek těchto lanovek tak, aby nedocházelo k většímu poškození životního prostředí nárůstem počtu návštěvníků, protože na naší straně se jedná území s ochrannými podmínkami stupně CHKO respektování našich hranic v budoucnu vždy předchozí oznámení v případě dalších podobných záměrů českému Ministerstvu životního prostředí.