Včera v osm hodin ráno zaznamenalo měřicí zařízení Povodí Labe v údolí Divoké Orlice v Orlickém Záhoří teplotu -29,4 stupně Celsia. Ani to ale nemusí být v těchto dnech „nejstudenější“ číslo.

„Po zbytek týdne očekáváme velmi silné mrazy, na které jsme již vydali výstrahu. Nelze vyloučit, že v některých mrazových kotlinách bude teplota nadále padat až k minus třiceti stupňům nebo ještě nižším hodnotám,“ uvedl Dušan Čičman z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Mírné oteplení by mělo přijít začátkem příštího týdne, ale ani pak nebudou teploty překračovat nulu. Obyvatelé horských oblastí jsou na tuhou zimu zvyklí a jen tak něco je nezaskočí. „Žádné problémy jsme v souvislosti s nízkými teplotami zatím nezaznamenali,“ potvrdil Karel Vychytil, velitel SDH Orlické Záhoří.

Silnice u Sedloňova byla zcela uzavřena. Uvízl zde autobus

Kromě mrazu přidělává řidičům vrásky i silný vítr, který způsobuje sněhové jazyky a návěje. Ty byly příčinou včerejšího uzavření silnice druhé třídy číslo 310 mezi Sedloňovem a Deštným v Orlických horách.

Další vývoj na místě nedokázal nikdo odhadnout. „Provádíme údržbu s pomocí frézy, ale silnice se neustále zafoukává. Pokud to podmínky dovolí, chtěli bychom ji otevřít ještě dnes, ale nevíme, zda se to podaří,“ řekl včera Pavel Franěk, vedoucí cestmistrovství v Dobrušce.

Na kritickém místě se podařilo uvíznout i jednomu linkovému autobusu, který ale vjel již do zákazu. „Našemu traktoru se ho nepodařilo vyprostit. Alespoň jsme tak dostali ven cestující,“ uvedla starostka Sedloňova Hana Ježková. Autobus byl následně vysvobozen ještě během včerejška.