Skupinka lidí chodí po lese sem a tam, cestu jim ukazuje GPS navigace. Dívají se pod kameny, do dutin stromů a pařezů. Když si všimnou, že je pozorujete, dělají jakoby nic. Podezřelí šílenci? Kdepak, účastníci celosvětové hry Geocaching.

Princip hry je jednoduchý. Účastník hry na tajném místě schová schránku – takzvanou cache. Její GPS souřadnice potom umístní na internetové stránky. Úkolem ostatních hráčů je schránku najít, podepsat se do ní a vrátit na místo. Svůj objev pak zveřejní na internetu. Někteří z hráčů mají na svém kontě i tisícovky nálezů.

Jen v Rychnově nad Kněžnou a jeho bezprostředním okolí lidé denně projdou kolem šesti schránek. Okolo Kostelce se nacházejí tři, kolem stejného počtu chodí lidé v Častolovicích. Téměř zakopnout se dá i o cache v centru Vamberka.

„Existuje několik druhů cachí. Nejjednodušší jsou ty, k jejichž nálezu vám stačí souřadnice z internetu,“ uvedl geocacher z Rychnovska Petr Stuchlík, který má za sebou 83 nálezů. Těžší je takzvaná multi–cache. Hráči neznají její umístění – aby ho zjistili, musí nejdříve splnit určené úkoly.

„Když je multi–cache například poblíž zámku, musíte zjistit, ve kterém roce ho postavili, kolik soch před ním stojí a tak dál. Z těchto údajů pak vypočítáte finální umístění cache,“ popsal hledání cacher z Javornice Petr Šibík.

Cache se liší i svou velikostí. V přírodě můžete najít velké schránky, na frekventovaných místech ve městech se používají mikro–cache. „Mudly, tedy lidi, co geocaching neznají, by překvapilo, kde všude se schránky nacházejí,“ dodal Stuchlík.

A právě s mudly mají geocacheři často problémy. Pokud schránku najde věci neznalá osoba, často ji ukradne nebo zničí. „Jde o neškodnou hru, které se často účastní i rodiny s dětmi. Lidé by měli číst pokyny uvnitř cachí a neničit je,“ uvedl Šibík.

Hnacím motorem hry jsou pouze samotní hráči. Autor každé schránky musí dohlížet na její provozuschopnost. „Lovit cache je zábava, ale starat se o svou vlastní má taky něco do sebe,“ uvedla geocacherka Bramborka, která spravuje dvě schránky na Rychnovsku, jednu přímo v Rychnově nad Kněžnou.

Přidat se může každý, stačí se přihlásit na stránce www.geocachnig.com a vyrazit na lov. Ke hře je potřeba GPS navigace, i bez ní se ale dá schránka najít. „Zpočátku jsem navigaci neměli a hledali jsme podle internetových map. Bylo to složitější, ale šlo to,“ dodal Stuchlík.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ