Program Šubertovy Dobruškystředa 15. dubna 19:30
Ještěři
soubor Temno Týniště nad Orlicí
režie: Eva Drábková

středa 22. dubna  19:30
Naše paní operetka
soubor Čáp Dobruška
režie: Zdeněk Šíma

středa 29. dubna 19:30
Idiotka
soubor F. A. Šubert
režie: Jiří Holý

Pořadatele a především diváky přesvědčilo o jeho kvalitách představení Koule, které loňskou Šubertovu Dobrušku rovněž otevřelo. Nemění se ani autor zahajovacího kusu. Režisérka EVA DRÁBKOVÁ opět sáhla po hře současného uměleckého šéfa Klicperova divadla, dramatika, režiséra a zároveň svého syna, Davida Drábka.

Hru se zpěvy nesoucí název Ještěři odehrají herci Temna teprve podruhé, přičemž se stále ještě nebude jednat o premiéru. „Ještěry jsme poprvé představili v albrechtické restauraci Na Drahách těsně před Vánoci. Chtěli jsme tamním pořadatelům vyhovět a zachovat tradici. Temno tam totiž hraje vždy před svátky na konci roku," vrací se režisérka Eva Drábková k předpremiéře nové hry, jíž byl osobně přítomen i její autor.

Po Dobrušce doma konečně premiéra

Týnišťský soubor plánuje premiéru Ještěrů do nedávno nákladně zrekonstruovaného domácího kulturního centra. Ještě předtím ovšem dnes odehraje druhou předpremiéru originálního pojetí původního muzikálu v rodišti F. L. Věka v rámci přehlídky Šubertova Dobruška. „Opravdová premiéra se uskuteční až 25. dubna v Týništi nad Orlicí. Půjde o první divadelní představení v novém prostředí po rozsáhlé rekonstrukci," těší se na domácí premiéru Drábková.
Ochotníky z Týniště nad Orlicí přestavba kulturního domu na multifunkční zařízení v přípravě nového představení zbrzdila.

„Potýkáme se s technickými problémy, ale doufáme, že diváci budou nakonec spokojení. Museli jsme si například vypůjčit i světla, protože zatím je to tam nevyhovující. Přesto se na návrat na domácí jeviště těšíme."

V původní verzi uváděné v Klicperově divadle byly Ještěři muzikálem, ovšem v podání týnišťského Temna zpěvu výrazně ubylo. „Museli jsme si hru upravit vzhledem k našim možnostem. My jako amatéři na tento muzikál nemáme," vysvětluje Drábková. „Náš soubor mimochodem nemá na jakýkoliv muzikál. Postrádáme víc zpěváků. Proto jsme Ještěry s Davidovým svolením předělali. Uvádíme je jako hru Davida Drábka se zpěvy. Mimochodem všechna naše představení se snažím vždy přizpůsobit tak, aby pro nás byla hratelná."

Vloni Temno roztleskalo sál dobrušského společenského centra kontroverzní hrou Koule, s níž soubor slaví úspěchy na divadelních prknech i nadále. „V pátek jsme hráli Kouli v Solnici. Přišla moc pěkná návštěva. Všichni byli překvapení. Pomalu se blížíme ke třicítce repríz. Čekají nás představení v Praskačce a v Častolovicích, takže v květnu třicítku skutečně završíme," těší režisérku aplaus, který si její svěřenci vysloužili sondou do života i soukromí úspěšné koulařky, jež byla a je celebritou, ale nedokáže se vyrovnat se změnou doby a společenských hodnot.
Ještěry začali členové Temna nacvičovat po loňských prázdninách. „Šlo to celkem rychle. Poprvé jsme se sešli z kraje září a už v prosinci jsme v Albrechticích odehráli předpremiéru. Od začátku letošního roku se dolaďovala scéna. V Albrechticích ještě nebyla celá dokončená."

Jakou jste měli odezvu?
Myslím si, že se lidem představení velmi líbilo. Přijel se podívat i David a byl velmi spokojený. Porovnával naše zpracování a reakce publika
s těmi v Klicperově divadle. Tvrdil, že mu to v Albrechticích přišlo lidštější – podle dopadu na diváky i z pohledu výkonů našich herců. Byl velmi spokojený, až jsem sama byla mile překvapená.

Váš syn se účastnil i premiéry Koule. Bývá to obvyklé?
Podporujeme se navzájem. 
On musel přijet. Omlouvá jen smrt (úsměv). Nemůže se stát, že by někdo z nás chyběl na premiéře toho druhého. Já jezdím pravidelně na jeho 
a bývá to i naopak.

Poodhalte stručný děj Ještěrů.
Hra pojednává o srazu spolužáků ze základní školy po třiceti letech. Divák se postupně dozvídá o průměrných životech aktérů, kteří v mládí měli velké plány, ale ty se většinou nepodařilo realizovat. Navzdory tomu, že se jedná o komedii, je to hra, stejně jako ostatní z Davidova pera, hodně na přemýšlení, ale přitom se i zasmějete. Někdy se diváci smějí i tam, kde by neměli, což mě občas zlobí (úsměv).

Hovořila jste o určitých změnách oproti původní předloze. Přibližte nám je.
Kromě toho, že jsme vypustili hodně zpěvu, jsme hlavní postavy pana Červeného a pana Zeleného vyměnili za slečnu Červenou a slečnu Zelenou. Jsou to holky – kriminálnice, které sice poznaly svět a všude byly, ale přitom se nevymanily ze své malosti, jako třeba uprchlý podnikatel Krejčíř. Zorganizují sraz spolužáků po třiceti letech s tím, že jedna má rakovinu a druhá jí chce udělat radost. A tak se s členy bývalého divadelního kroužku pokusí nacvičit Cestu do pravěku.

Paní režisérko, děkuji. Víc už čtenářům neprozradíme…