Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technika je součástí výuky, nelze to ale přehánět

Rychnovsko – Interaktivní tabule, stolní počítače, notebooky, to vše je nezbytnou součástí i na těch nejmenších vesnických školách. Vedení škol však klade  důraz na to, aby moderní technologie nestály zcela na prvním místě a nezastínily tak tradiční výuku.

25.3.2014
SDÍLEJ:

Interaktivní tabule ve třebovské "Nádražce."Foto: DENÍK/Šárka Mikulecká

Žáci jsou na moderní techniku zvyklí, není však dobré, aby s ní pracovali celý den. Školy se shodují na tom, že záleží, jak se k tomu daný učitel postaví.
Výuka musí 
něco přinést

„Učitele to nesmí vést k tomu, aby jenom promítal a dětem k tomu nic neřekl, to by nemělo žádný smysl. Také by to měla být pouze jedna z forem výuky, ne však jediná," vysvětluje ředitelka základní školy v Javornici Marie Lorencová.

S tímto názorem se ztotožňuje i ředitelka Masarykovy školy v Rychnově nad Kněžnou Radka Polívková.

„Dnes může být problémem, že se děti stále dívají na osvětlenou tabuli, proto by se forma vyučování měla často měnit. Technické prvky by měly sloužit hlavně ke shrnutí a opakování."

I nejmenší školy mají k dispozici počítače a didaktické pomůcky. „Máme dvě třídy a v obou jsou k dispozici interaktivní tabule. To, že jsme malá škola, je pro nás spíše výhodou, k technice se totiž děti dostanou častěji než ve velkých školách, kde je hodně dětí a nemají šanci se dostat na počítač nějak často," vysvětluje Ilona Slaninová  , ředitelka základní školy v Rybné nad Zdobnicí.

Dle její ho názoru sice dostanou méně peněz z evropských fondů, ale zase mají méně dětí, které techniku budou využívat. S financováním jim také hodně pomůže obec.

Jinde se snaží jít s dobou, interaktivní tabule a dataprojektory berou jako standard. „Je to pomůcka jako každá jiná, může posloužit například v názornosti.

Učitelé mají přístup na internet a dětem tak mohou hned názorně ukázat to, o čem zrovna mluví. Práce s interaktivní tabulí není ale hlavní výuka, pouze možnost, jak učení zpestřit," podotýká Roman Novák, ředitel základní školy Františka Kupky v Dobrušce.

Zkušenosti, které si mohou děti ze školy odnést, jsou však podle něho nedocenitelné. Například když žáci mohou vidět nějaký předmět na vlastní oči a osahat si ho.

V dobrušské základní škole také používají moderní tabule až od třetí třídy. V první a druhé třídě si chtějí zachovat standardní formu vyučování.

Menší školy považují interaktivní tabuli za nepostradatelnou při práci ve spojených třídách.

„V tomto případě je to nedocenitelné, učitel se může věnovat jedné skupině dětí, druhá se zase  může soustředit na práci s moderními technologiemi. Žáci jsou na to zvyklí,  vyřádí se," dodává Marie Lorencová.

Některé školy jdou s technikou kupředu o něco rychleji. V javornické škole má každá třída jeden počítač a jednu didaktickou tabuli.

Notebooky přidají práci učitelům

Některé školy už ale mají pro všechny děti k dispozici tablet nebo notebook, jinde o tom zatím pouze přemýšleli.

„Uvažovali jsme o tom, že bychom vytvořili skupinky dětí, které by využívaly notebooky v různých předmětech. Ukazuje se však, že je to velmi náročné na přípravu učitelů, proto z tohoto záměru sešlo," prozrazuje ředitel Jiří Němec z kostelecké základní školy Gutha Jarkovského.

Zatím se ale spokojili s klasickými interaktivními tabulemi nebo kombinací keramické tabule s interaktivním projektorem. Toto vybavení mají v každé třídě a všichni učitelé mají pro svou práci k dispozici notebook.

Moderní technika je na školách ve většině případů vítána, jinak tomu není ani na Rychnovsku. Žáci se zdokonalují v práci s počítačem, která se jim určitě do budoucna neztratí. Nesmí se však opomíjet i další forma učení.

Autor: Stanislava Preclíková

25.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Kompostování. Ilustrační foto.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení