Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technické práce na Orlici stojí, na řadě je papírování

Týniště nad Orlicí – Rychnovský deník před časem v sérii článků informoval o projektu „Orlice – Štěpánovsko, revitalizace ramene“.

24.7.2010
SDÍLEJ:

Zanesená ramena řeky Orlice - ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jan Ježdík

O tomto projektu niž usiloval petiční výbor za vyčištění a zprůchodnění ramen a řečiště Orlice. Vztahy mezi iniciátory petice a Povodím Labe se uklidnily a zúčastněné strany se shodly na konkrétní podobě projektu.

Výsledkem jednání z listopadu minulého roku, jehož se účastnili mj. zástupci petičního výboru, Povodí Labe i královéhradeckého střediska Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), je schválení jedné z variant technického řešení pro revitalizaci slepého ramene Orlice. Jedná se o variantu IV navrženou Povodím Labe na jednání ze září roku 2009.

Samotná shoda mezi aktivisty a Povodím Labe znamená pro celý projekt velký úspěch, v minulosti si totiž členové petičního výboru opakovaně stěžovali na liknavost a odbytou práci Povodí Labe při odklízení odpadků a vyvážení bahna. Nakonec však práce proběhly tak, jak se obě strany dohodly, a nyní, kdy už je jasné přesné budoucí technické provedení, přichází na řadu „papírování“.

Je nutné vypracovat projektovou dokumentaci, na níž v současné době pracuje Povodí Labe, a zahájit územní řízení s vlastníky pozemků v okolí plánovaného projektu. Dále bude sepsána žádost adresovaná do Operačního programu Životního prostředí.

Podle informací Státního fondu Životního prostředí (SFŽP) bude v říjnu tohoto roku vyhlášena výzva pro žádosti do Operačního programu v ose 6.4., tj. optimalizace vodního režimu krajiny. Právě z Fondu Životního prostředí by totiž měla být revitalizace financována.

Na dotaz, co bude následovat v případě, že Povodí Labe finance z fondu nezíská, odpověděla vedoucí investic z Povodí Labe Hana Pištová: „Ve Fondu peníze na projekt jsou a v žádosti by žádné procesní chyby být neměly, proto s touhle eventualitou snad ani nepočítáme. Finančně se podílíme na přípravě projektové dokumentace, rezervy na samotné technické práce proto nemáme.“

O bezchybnou podobu žádosti by se měla postarat AOPK ČR, která žádosti do Operačního programu kontroluje a teprve pak předává dál. Po schválení žádosti o přidělení peněz z SFZP bude zahájeno výběrové řízení na zhotovitele. Jak dále potvrdila Hana Pištová, samotné práce proto začnou nejspíš až v průběhu roku 2012.

Tou dobou to shodou okolností bude sto let od posledního realizovaného projektu na slepém ramenu Orlice, které díky němu bylo zprůchodněno až do konce 50. let. Jak pro Deník uvedl Josef Uhlíř, jeden z iniciátorů petice, za současnou žalostnou situaci mohla skutečnost, že řeku od té doby nikdo nečistil a rameno se stále více zanášelo. „Projekt by pomohl vrátit řece zpátky život, flóru a faunu, a tím také zlepšit životní prostředí kolem toku řeky Orlice,“ dodává Uhlíř.

24.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení