Letošní svátky skla jsou věnovány bývalému starostovi obce Luboši Domšovi. Slavnostem bude patřit přírodní areál Muzea zimních sportů, řemesel a turistiky.


Zahájení slavností

Slavnosti skla byly zahájeny už v pátek odpoledne, kdy se poprvé roztopila pec. Od dnešního rána jsou skláři připraveni a taví sklo. Večer mohou návštěvníci zhlédnout slavnostní koncert při příležitosti 17. ročníku tavby skla dřevem. Hudba se rozezní v 18.30 v kostele sv. Maří Magdalény. Na své si přijdou i milovníci divadla. Místní ochotníci večer představí hru Dívčí válka od Františka Ringo Čecha.

V neděli ráno přijde na řadu dražba výrobků, začíná o půl desáté. „Stejně jako každý rok celý výtěžek dostane muzeum. My pracujeme jen za ubytování a za stravu. Všechno není o penězích, tohle je fantastická věc. Je to pro nás opravdový svátek,“ konstatoval sklářský huťmistr Zdeněk Andres.
Patnáctičlenná skupina uměleckých sklářů bude předvádět výrobu originálních skleněných kousků. Sklo se bude foukat a tvarovat až do vyčerpání skloviny. Návštěvníci se mohou těšit i na ukázky malování a podmalbu skla, jeho rytí, broušení a drátování. Mimo to se na slavnostech bude prodávat keramika, šperky a další umělecké výrobky.

Stejně jako každý rok se pořadatelé těší zájmu veřejnosti. „Doufáme, že přijde kolem čtyř tisíc lidí. Běžně jich tu bývá přes tři tisíce. Velká návštěvnost nás samozřejmě těší,“ uvedl ředitel deštenského muzea Bohumír Dragoun. Skláři tradičně vytápějí pece na co nejvyšší možnou teplotu, k čemuž potřebují bukové nebo březové dřevo. „Vloni byla teplota asi 1360 stupňů. Letos se necháme překvapit, záleží to na přírodě a sklářích. Nedá se to dopředu odhadnout,“ podotkl Dragoun.

Svátek sklářů

Letošním slavnostem přeje i počasí. „Neprší nám, vítr fouká příjemně do pece, což my potřebujeme,“ přiblížil Andres. Za celý víkend se stihne vyrobit čtyřicet až padesát jednotlivých kusů. „Na každém výrobku je rok, kdy byl zhotoven, a sklářský znak. Jsou to různé vázičky a džbánky, prostě věci pro radost,“ popsal huťmistr.

„Pro nás, skláře, je to opravdový svátek. Jsou tu už stálí lidé, ti sem jezdí každý rok. Stanovili jsme si první srpnový víkend jako pevné datum. Všichni sem dorazí za každého počasí,“ prozradil za všechny umělce Zdeněk Andres. Na letošní ročník zavítali skláři z Nového Boru a okolí.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ