Letošním tématem, na které se zaměří také v dobrušské městské knihovně, je mimo jiné „Táta čtenář".

Tátové svým dětem totiž málo čtou. Více než polovině dotázaných dětí čte nejčastěji knížku jejich maminka (58%) a na druhém místě byla jmenována babička (19%). Na úplném konci tabulky se objevili tátové, kteří svým dětem čtou pouze v 16 % případů.

Na druhé straně platí, že děti, kterým četli tátové, mají velmi pozitivní vztah ke čtení. Čtením se svým dětem přibližujeme a tátové by tak měli této příležitosti využívat mnohem častěji.

Program pořadů dobrušské knihovny se zaměřuje na návštěvníky všech věkových kategorií. Včera byli v obou odděleních městské knihovny vyhlášeni dva nejpilnější čtenáři za rok 2014. Mezi dospělými to byla Vlasta Paprskárová a pěknou odměnu si z dětských čtenářů odnesla Natálie Marková.
Dnes od 15 hodin proběhne v dětském oddělení akce Povídám, povídám pohádku. Předškolní děti se mohou těšit na zábavný program, který si pro ně připraví zdejší knihovnice a maminky tak mají možnost využít přibližně půlhodinku volna k nákupům, nebo odpočinku.

Ve druhém březnovém týdnu se v městské knihovně v Dobrušce zaměřína táty čtenáře a povzbudí tatínky, aby byli ve čtení svým dětem aktivnější. Každý tatínek, který přivede v týdnu od 9. do 13. března do dobrušské knihovny svého potomka a spolu s ním vybere knihy, bude oceněn drobným dárkem.
Třetí týden v březnu bude v dětském oddělení knihovny věnován zajímavým a neotřelým aktivitám a hrám s textem, se kterými se děti ve škole běžně nesetkávají.

Ve čtvrtek 19. března navštíví dobrušskou knihovnu známý psychiatr, prozaik, básník a překladatel MUDr. Jan Cimický, CSc.
Beseda začne v 18 hodin a autor bude vyprávět nejen o své tvorbě, ale také o setkáních se zajímavými a často slavnými lidmi, které měl štěstí v životě potkat a kteří na něj zapůsobili. Vzpomínat bude na setkání se spisovateli, básníky, herci a muzikanty. Patří mezi ně Jaroslav Seifert, Marie Majerová, Jarmila Glazarová, Vlasta Burian, Jan Werich nebo dokonce Jean-Paul Belmondo.

Zábavná beseda pro žáky ZŠ nazvaná Kyberčuně v hustým internetu, která dětem přiblíží hrozby i přínos internetu a moderních technologií, je na programu v úterý 24. března dopoledne. Tuto tématiku dětem přiblíží spisovatelka Lenka Eckertová, autorka knihy Hustej internet.
Odysea – netradiční přednáška o pozoruhodných cestách Tomáše Černohouse, které by neměly zůstat zapomenuty, se uskuteční ve čtvrtek 26. března v 18 hodin v malém sále Společenského centra – Kina 70.

Cestopisná přednáška zavede návštěvníky do míst, ze kterých se tají dech, vydají se společně s cestovatelem na bicyklu do Izraele a Palestiny, pěšky do posvátných míst gruzínského Kavkazu či pomocí stratosferické sondy na okraj naší planety.
Poslední březnový týden vyvrcholí již tradičním nocováním v knihovně. V letošním roce připadá Noc s Andersenem na pátek 27. března a dobrušští mladí čtenáři se v zábavném programu dozví, jak se vyrábí knihy a sami si výrobu drobné knížečky vyzkouší. Chybět samozřejmě nebude zajímavé čtení na dobrou noc.

Jana Lukešová, vedoucí knihovny