ŘÍJEN

1. Svůj vlak si vybojovali
Lidé, kteří využívali každodenní podvečerní spoj vedoucí z Rokytnice v Orlických horách do Doudleb nad Orlicí se nemusí obávat, že by byl omezen.

Vlak bude stavět v Rokytnici každý den o půl osmé, tak jako je tomu i dnes. Ještě v září přitom hrozilo, že zmíněný vlak bude jezdit jen v pátek a v sobotu, což by znamenalo, že by ho nemohli využívat hlavně studenti „stěhující" se v neděli na internáty.
Proti tomuto scénáři protestovali starostové dvou vesnic a dvou města, ve kterých osobní vlak staví.

Jednalo se o Slatinu nad Zdobnicí, Pěčín, Rokytnici v Orlických horách a Vamberk. Nakonec v jednáních s představiteli Královéhradeckého kraje uspěli a změny nenastaly.
„Můžu potvrdit, že bude zachovaný stávající stav a k omezení, jak jsme původně navrhovaly, na téhle trati nedojde," vyjádřil se tehdy i Václav Brůžek, jednatel společnosti Oredo, která koordinuje regionální dopravu a objednává si spoje u Českých drah.
Návrh redukce na trati byl součástí úspor, při nichž se měl celkový rozsah dopravy na železnici v kraji snížit asi o dvě procenta.

Původní návrh počítal i s tím, že nedělní spoj, který využívali především chalupáři a děti odjíždějící do domovů mládeže, bude nahrazen autobusem. Ani s tím však starostové nesouhlasili, protože vlak má přímou návaznost na další spoje do Hradce Králové a dalším „nucením" cestujících k přestupům z autobusu na vlak by docházelo k dalšímu stresu a nepohodlí.

2. Opočnem opět šustila křídla dravých ptáků
Ani rok 2013 se neobešel bez tradičního Mezinárodní setkání sokolníků na opočenském zámku.

Letos šlo již o šestačtyřicátý ročník organizovaný Klubem sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty. K vidění byli jestřábi, orli, sokoli, rarozi i káně Harrisovy a rudochvosté z Ameriky.
Kromě českých sokolníků se do Opočna sjeli majitelé dravců z Polska, Maďarska, ze Slovenska a z Rakouska. Celkem se povětřím vznášelo na 110 dravců. Letos však dravci ulovili méně zvěře.

3. Kapucínský klášter chtějí ochránit
Kdysi to byl jeden ze skvostů řádu kapucínů. Dnes klášter na Kupkově náměstí pomalu chátrá, jelikož už je více než šest let opuštěný.

Dvouhektarový areál vlastní Královéhradecký kraj, který teď zvažuje jeho prodej. To se však městu nelíbí.
„Máme obavy, co by v komplexu vzniklo. Přišli jsme také s vlastním záměrem, avšak požadovali bychom po kraji bezúplatný převod do našeho majetku. Na našich bedrech by ležely náklady s rekonstrukcí a realizací celého záměru," říká starosta Opočna Štěpán Jelínek.

Radnice by si uměla představit, že by se do areálu přestěhovala knihovna, částečně i některé obory „zušky" a navíc by tady mohl vzniknout depozitář Biskupství královéhradeckého.
Avšak Královéhradecký kraj by raději komplex prodal. „V tomto případě jsme již zveřejnili záměr prodeje. Musíme se chovat hospodárně," uvedl radní Josef Dvořák, který má ve své gesci majetkové záležitosti. Kraj si nechal zpracovat znalecký posudek, podle něhož se tržní hodnota areálu pohybuje kolem 8,5 milionu korun.

Cena však v případě prodeje nebude jediným rozhodovacím kritériem. Záležet bude také na samotném záměru a proveditelnosti.
Ani to však městu jako záruka nestačí a tak se spojilo se samotným řádem kapucínů

. Ten v závěru roku podal žalobu, jíž zpochybnil vlastnictví kraje a následně by žádal o vydání v rámci církevních restitucí.

4. Omezení operací. Nemocnice přečerpala limity
Pacienti nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou byli prvními vlaštovkami, na které mohlo dopadnout šetření ve zdravotnictví. A nebo prvními rukojmími v boji o peníze pro nemocnice, které jich mají čím dál méně.
Náchodská a rychnovská nemocnice totiž v říjnu ohlásily, že jsou nuceny omezit plánovanou péči pojištěncům zdravotních pojišťoven, u kterých má být vyčerpán finanční limit pro úhradu poskytnuté péče.

Týkalo se to pacientů ze Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) a České průmyslové zdravotní pojišťovny.
Nakonec po medializaci kroků a následných jednání došlo mezi pojišťovnami a nemocnicemi k dohodě a k omezení operací nedošlo.

LISTOPAD

6. Po sedmi letech čekání dostanou novou zbrojnici
Sedm let si museli hasiči v Rokytnici v Orlických horách počkat, než se našly potřebné peníze na výstavbu nové hasičské zbrojnice. Nyní už existuje reálný příslib.

„Pokud vše půjde ideálně, začátkem roku by mohlo být vypsáno výběrové řízení a na jaře začneme stavět," říká starosta města Petr Hudousek.
Peníze na výstavbu hasičské zbrojnice obec získá díky projektu přeshraniční spolupráce z evropského regionálního rozvojového fondu.

Přesně pětaosmdesát procent uznatelných nákladů. Bez toho by se do stavby nikdy nemohla pustit.
Náklady jsou odhadovány na bezmála 22 milionů korun.

Záležet však bude na kurzu koruny a také na samotných nabídkách stavebních firem. Zbrojnice nebude sloužit jen samotným hasičům. V případě nejrůznějších katastrof a mimořádných událostí i v případě přeshraniční spolupráce poslouží jedna část jako humanitární sklad.  Od zahájení stavby by mělo být nejdéle do 14 měsíců hotovo.

PROSINEC

8. První velká akce v Eladě. 
Vyrostlo městečko z lega
Zcela netradiční akce se konala v nedávno otevřeném centru Elada v Bystrém v Orlických horách. Během několika dní tady vyrostlo celé městečko z lega. Postavit ho přišlo kolem 70 dětí.
Městečko bylo velké osm krát tři a půl metru, takže prostoru ke kreativitě bylo opravdu dostatek. Stavitelé měli buď sety, kdy museli pracovat podle plánku, ale samozřejmě mohli popustit uzdu i své fantazii.

„Stavěla jsem blázinec, rodinný domeček a pizzerii. Chtěli jsme stavět se sestřenicí nemocnici, ale tu už někdo měl, tak ji napadlo, že uděláme blázinec," smála se Tereza Grulichová.
Děti měly opravdu různorodé nápady, kromě blázince a pizzerie stavěly i různé domky, věže, auta a také lodě.  A to nejenom ty pozemské, ale i vesmírné.

9. Záchranáři už sídlí v novém
Už se nemusí tísnit v nevyhovujících podmínkách. Horská služba v Deštném v Orlických horách se těší z nového domu, který byl začátkem prosince slavnostně otevřen.
Stavba trvala necelý rok a půl a její cena se vyšplhala k šesti milionům korun.

Měla by tedy odolat vnějším vlivům a horskému podnebí. Dokonce se na ni vztahuje záruční lhůta patnáct let. „Máme z toho samozřejmě velkou radost. Přízemí je bezbariérové včetně moderní ošetřovny," prozradil náčelník Horské služby Orlické hory Josef Šifra. Nové centrum stojí na obecních pozemcích, což při plánování a realizaci stavby zabránilo mnoha komplikacím.

10. Předvánoční čas za zpěvu 
koled s Deníkem
Svařené víno, klobásky a cukroví. K tomu zvuk koled a příjemná atmosféra, která se vytvořila na náměstí F. L. Věka. Letošní ročník akce Česko zpívá koledy se poprvé konal v Dobrušce a podle ohlasů návštěvníků se toto město zřejmě stane novým domovem zpívání s Rychnovským deníkem.
Bezmála 450 lidí se na náměstí začalo scházet krátce před pátou hodinou večer.

Poté už nebránilo nic tomu, aby bylo vše zahájeno. Moderátorskou taktovku držela pevně v rukou vedoucí městské knihovny Jana Lukešová, která provedla návštěvníky celým večerem.
První se na pódiu objevily opočenské mažoretky Colloredo, které svým vystoupením uchvátily nejednoho příchozího.

Stejně tak působilo i další vystoupení a to v podání Livie Kuchařové. Mladé zpěvačky a mladší sestry Miss World Taťány Kuchařové. Závěr byl v podání dětského pěveckého sboru Mezissimo z Českého Meziříčí, s nímž si pětici koled zazpívalo i celé náměstí a Dobruška se tak stala jedním z bezmála 200 míst v celé republice, kde v tu samou chvíli zněly koledy.