ČERVENEC

1. Poláčkovo léto oslavilo dvacítku
Jubilejní ročník největší podorlické divadelní přehlídky Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou přilákal bezmála osm tisíc návštěvníků.

Sotva skončil, začali organizátoři pracovat na tom nadcházejícím.
Festival se totiž nezrodí mávnutím kouzelného proutku, ale stojí za ním stovky hodin plánování a početný tým pomocníků.
Dvacátý ročník se vydařil také díky počasí, jež pořadatelům přálo a řada představení se tak konala v kulisách přírodního amfiteátru či mlýna.

Navíc festival se dočkal i velkého dárku. Opravené zámecké jízdárny. „Nyní je to prostor, za který se nemusíme stydět a v němž se diváci cítí pohodlně," uvedl hlavní organizátor přehlídky Jan Tydlitát.

2. Obec bez starostky?
Jen v myšlenkách a na chvíli
Už nechce být starostkou. K tomuto kroku se Eva Skalická, která dlouho stála v čele Olešnice v Orlických horách, rozhodla během července.
Důvodů, proč na svou funkci chce rezignovat, je prý více, rozhodující však byl fakt, že je matkou ročního dítěte.

„Práce na radnici je časově náročná. Vykonáváte ji čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Skloubit to s péčí o potomka je těžké," vysvětlila tehdy svůj krok. Zastupitelé tehdy příliš radostí nezářili a po projednání na zasedání dospěli všichni k jinému kroku.

Starostka ve funkci zůstala, avšak o některé věci ze své agendy se podělila s dalšími členy vedení obce.

3. Papírovým jízdenkám odzvonilo. Od nového roku definitivně
Na papírové přestupní a vícedenní jízdenky se letos mnozí cestující v kraji svezou naposledy.

Od konce prázdnin je začala nahrazovat čipová karta za sto padesát korun. Jejich úplný konec přijde s novým rokem.
Podle společnosti Oredo organizátora regionální dopravy vlaků a autobusů přinese změna jen samé výhody.

„Usnadní plánování tras budeme mít větší přehled, kterými spoji anonymní cestující s časovou jízdenkou jezdí. Také to zabrání falšování lístků," řekl v červenci tehdejší jednatel společnosti Václav Brůžek.
Cestující už tolik nadšení ale nebyly a nakonec se systém potýkal s problémy. Ty by však podle společnosti měly s nástupem nového roku odeznít, jelikož nyní se jednalo o „zkušební" provoz.

SRPEN

4. Sbor z Estonska rozpumpoval Rychnovsko
Je jich čtyřicet a nešetří úsměvy i vřelostí. Taneční soubor Kolga z Estonska zavítal v srpnu na Rychnovsko. Vychutnat si jejich vystoupení mohli lidé v Kvasinách, Skuhrově nad Bělou a Rokytnici v Orlických horách.

„Akce byla samozřejmě otevřena veřejnosti. Lidé z okolí této možnosti využili v nebývalé míře. Součástí prezentace estonských hostů byla i nabídka zajímavých výrobků z ovčí vlny," uvedl Jiří Stejskal z Ústavu sociální péče pro mládež v Kvasinách, kde se jedno z vystoupení konalo.
Soubor všechny uchvátil. „A přijedou ještě někdy? Takto se ptali nejen naši klienti, ale i obyvatelé Kvasin," poznamenal Jiří Stejskal.

5. Závod s hořkou příchutí. Mladík zaplatil životem
Tragédií, při níž přišel o život patnáctiletý mladík, skončily závody motocyklů, které se konaly v polovině srpna mezi obcemi Vrbice a Chlínky.
K nešťastné nehodě nedošlo ani při samotném závodu.

„Patnáctiletý motocyklista, který jel jako předjezdec na motocyklu Husqvarna 125, z dosud nejasných příčin vyjel mimo trať, kde narazil do stromu," uvedla tehdy policejní mluvčí Hana Klečalová. I přes snahu přivolaných záchranářů se nepodařilo mladíka zachránit. Utrpěl velmi rozsáhlá poranění. Jednalo se již tradiční závod malých motocyklů. Mladík měl za úkol zkontrolovat trať před začátkem samotného klání.

6. Pokuta za stavbu
S velkou pompou ji otevřelo, teď vedení města dělá vrásky na čele. Za stavbu víceúčelové herny na místním stadionu dostalo město pokutu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž Kostelci uložil sankci 200 tisíc za správní delikt, který spočívá v uzavření dvou smluv na stavební a montážní práce.
Rozhodnutí zatím není pravomocné. „Podali jsme rozklad a do doby, než se situace zcela vyřeší, nebudu nic komentovat," prohlašuje starosta Jiří Bartoš.
Podle ÚOHS město tímto postupem rozdělilo předmět veřejné zakázky tak, že došlo ke snížení její předpokládané hodnoty pod stanovené finanční limity. Porušilo také postup stanovený zákonem, neboť veřejná zakázka nebyla zadána v zadávacím řízení.

„Zadavatel zahájil s tříměsíčním odstupem dvě výběrová řízení, s výzvou k podání nabídek oslovil téměř shodný okruh dodavatelů a následně podepsal se stejným uchazečem vybraným v obou výběrových řízeních dvě smlouvy o dílo," vysvětluje předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Ani dnes ještě není jasné, zda Kostelec pochybil anebo ne. Odvolání není stále vyřešeno a tak město čeká dál. Verdikt by měl padnout začátkem nadcházejícího roku.

ZÁŘÍ

8. Čekání na expozici o vlastní historii se Dobrušce vyplatilo
Třicet tři let trvalo, než se Dobruška dočkala stálé muzejní expozice o své historii.

O tu poslední přišla v roce 1980, kdy byla z důvodu výstavby finančního úřadu zbourána budova, v níž tehdy muzeum sídlilo.
„Sbírky byly převezeny do velmi zoufalých podmínek po celém městě," řekl ředitel Vlastivědného muzea Jiří Mach a pokračoval: „Muzeum dostalo současný objekt.

Ten byl v loňském roce rozsáhle zrekonstruován, což podstatně zlepšilo mikroklimatické podmínky interiéru, takže tu dnes mají sbírkové předměty velmi vyhovující prostředí. Je to pro ně jakási satisfakce, že všechno „přežily" a dočkaly se důstojných prostor pro svou prezentaci."
Oprava přízemí a pláště objektu čp. 45 na Šubertově náměstí, v němž se muzeum nachází, tedy položila základy vzniku dvou stálých expozic.

Jejich námětem jsou dva příběhy Příběh města Dobrušky a Příběh dobrušské židovské obce, které vyprávějí samy vystavené předměty, neboť právě ony v jednotlivých obdobích „psaly" historii jak samotného města, tak židovské obce na jeho území.
K zajímavostem patří bezesporu i propojení objektu muzea s vedlejší synagogou, díky čemuž návštěvník prochází úzkou středověkou uličku s prampouchy, což jsou zděné rozpěrné oblouky mezi oběma budovami, v tomto případě opatřené stříškou.

9. Místa plná rozhledů míří 
od snů k realitě
Bude jich devět a v česko-polském pohraničí se stanou dominantami. Řeč je o 8+1 rozhlednách, které pod taktovkou Euroregionu Glacensis v následujících dvou letech vyrostou na šesti místech v České republice a na třech u polských sousedů.
Nápad se zrodil již před nějakým časem, avšak konkrétní podobu začal nabírat teprve vloni.

„Je to pro nás historický okamžik. Před několika lety jsme na základě požadavků příhraničních obcí měli za úkol vytvořit silný přeshraniční produkt cestovního ruchu, který by k nám přilákal větší množství turistů.

S ohledem na kopcovitý terén bývalých Sudet jsme navrhli směrovat své aktivity do oblasti rozhleden a vyhlídkových míst, což je silné téma jak pro polskou, tak pro českou veřejnost," objasnil Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis.
Že je zájem turistů o tato místa velký se mohl euroregion přesvědčit už před několika lety, kdy rozhledny a vyhlídky zmapoval a vydal o nich publikaci, která šla „na dračku".
S prvními stavebními pracemi by se mělo začít na jaře a všech sedm nových rozhleden a dvě opravené by měly být hotovy do konce roku 2014.

Zatraktivní především oblast Krkonoš, Trutnovsko, Náchodsko nebo Broumovsko. Na polské straně pak půjde o lokality Nowa Ruda, Radków a Kudowa Zdrój.
Všechny rozhledny budou navíc propojeny a vytvoří naučnou stezku. Celý projekt přijde na více než 43 milionů korun.
Poslední díl ohlédnutí najdete  už v zítřejším vydání Rychnovského deníku.