VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Své sexuální zážitky tají!

RYCHNOVSKO - Rozumí si děti, které právě procházejí pubertou, se svými rodiči? S čím by se doma nikdy nesvěřily? Právě tyto otázky položil Deník 1400 dětem v republice. Zajímavé jsou i výsledky průzkumu z regionu.

5.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

V pubertě komunikace s rodiči vázne. Na Rychnovsku se však děti snaží s nimi vycházet. Všechno ale nelze říct.

Většina dotazovaných školáků na Rychnovsku žije v úplných rodinách. Přibližně třetina „náctiletých“ však uvedla, že si s rodiči nerozumí. „Raději se našim moc nesvěřuji. Mám pocit, že na mě nemají čas a když ho mají, tak mě peskují a hledají chyby. Nedávno jsem měla pocit, že je dobrá konstalace hvězd, tak jsem vytáhla téma mé známosti. A bylo zle, že mám na randění čas,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Dodala, že určitá témata zůstanou doma v tajnosti.
Mnozí si s rodiči rozumí, ale dodávají, že jsou i věci, na které nemají společný názor. „Naši jsou fajn, můžu jim říci skoro všechno. I když třeba ze začátku nadávají, nakonec jsou rádi, že to vědí ode mě. Komunikace skřípe ohledně hudby, oblékání a trávení času. Nelíbí se jim, že sedím stále u počítače,“ vysvětlil třináctiletý chlapec z Rychnovska.

Školáci tedy připouštějí, že řadu věcí před rodiči tají. „Určitě bych se jim nikdy nesvěřila se svými sexuálními zážitky,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Podobných odpovědí padla celá řada. Mimo zkušeností z oblasti sexu však děti rodičům neběží ani říct, kdy poprvé a jak často si zápálily či dále zapalují cigaretu. „Našim bych to nikdy nemohl říci,“ reagoval čtrnáctiletý chlapec.

V komunikaci dochází k zádrhelům, jak uvádějí děti, i kvůli tomu, že rodiče mají přehnaný strach. „Většinou, když se jim snažím něco vysvětlit, tak mé argumenty neberou a jejich jsou pádnější, prý. Mají strach a v mnoha věcech mi zbytečně brání,“ je přesvědčena třináctiletá dívka.

Také rodiče připouštějí, že jde o těžké období. „Naladit se na stejnou vlnu s pubertální deváťačkou je někdy nadlidský výkon. Člověk se snaží najít si na děti čas. U ní mám pocit, že o to nestojí. Je šíleně náladová a odmítá jiný názor, než vlastní,“ přiznala Jitka Kozáčková.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Sčím se dále na Rychnovsku děti vpubertě rodičům nesvěřují?

„Svěřuji se téměř se vším. Jen bych jim nikdy neřekla, že zkouším kouřit a ani bych jim neprozradila další své závislosti,“ prozradila čtrnáctiletá dívka.

„Naši nemají rádi, když někdo více pije alkohol. Kritizují i to, že při různých příležitostech nechávají někteří rodiče děti ochutnat například šampaňské. Nemohl bych jim nikdy přiznat, že jsem zkusil slivovici, kterou měli zMoravy. Snad by je potěšilo, že mi to ale vůbec nechutnalo,“ přiznal se deníku třináctiletý mladík.

Většina dotazovaných dětí zRychnovska žije vúplných rodinách. Ti, kteří jsou zrodin rozvedených, žijí ve společné domácnosti smatkou a vztahy jsou dobré.

Šárka Ehlová

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S intimními zážitky se děti rodičům svěřit nechtějí

HRADEC KRÁLOVÉ - Podle slov královéhradeckého psychologa Miloslava Pleskače je schopnost mluvit s rodiči odrazem vzájemné komunikace jich samotných.

Svěřit se rodičům se svými problémy nebo zkušenostmi dělá potíže téměř polovině oslovených školáků druhého stupně. Mladší žáci si hlavu s tímto nelámou a více než dvě třetiny odpověděly na otázku, s čím by se rodičům nesvěřily slůvkem nevím.
Tyto údaje vyplynuly z celostátního průzkumu, který jsme provedli mezi 1400 dětmi ve věku od šesti do patnácti let s rovnoměrným zastoupením ve všech okresech.

Příčinou bývá špatná komunikace


Nejvíce se stydí školáci na Hradecku svěřit se svými intimními zážitky, které prožili s přítelem, a také se nechtěji „pochlubit“ podrobnostmi, které probírají se svými kamarády. Podle psychologa Miloslava Pleskače je příčinou ve většině případů špatné prostředí v rodině. „Rodiče spolu nekomunikují, spíše se hádají nebo křičí na sebe a dítě se potom přirozeně do komunikace nezapojí. Přejímá určité vzorce chování,“ uvedl.
Dalšího bráchu už rozhodně nechci!


Mladší děti mají obavy z rodičů v případech, kdy něco rozbily nebo provedly něco nekalého. Kuriózní odpovědí, která však svádí k zamyšlení, byla odpověď žáka, který se bojí rodičům říci, že už nechce, aby měli další dítě. „Nemyslím si, že v tomto případě by se jednalo o problém s komunikací v rodině, ale spíš se dítě bojí, že s příchodem nového potomka ztratí pozornost rodičů a bude se cítit odstrčeně,“ uvedl důvod Miloslav Pleskač.
Pozitivnímu trendu v získávání důvěry rodičů u dětí nasvědčuje skutečnost, že polovina dotázaných školáků se nebojí svěřit s čímkoliv. „Je potřeba si ale uvědomit, že vliv na důvěru nemá jen komunikace, ale také to, zda dítě pochází z kompletní rodiny, nebo jestli vstoupil do rodiny nový člen,“ uzavírá doktor Pleskač.

Silvie Růčková

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rodičům se nesvěřím skoro s ničím

NÁCHODSKO - Další průzkumy mezi 1400 dětmi v České republice ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všch okresech se například zabývaly otázkou, s čím by se děti nesvěřili svým rodičům.

Podle shromážděných údajů se mladší caparti z prvních stupňů základních škol rodičům svěřují téměř se vším, protože před nimi nemají tajnosti. Kdyby se prý ale jednalo o nějakou věc, u které by měli strach z výprasku, možná by ji zatajili.


Starší děti ze druhých stupňů základních škol již mají více důvodů k tomu, aby před rodiči nemluvily o věcech, které se jim nehodí. Objevuje se kouření, což je činnost, kterou prý rodiče zrovna vědět nemusí. Otázku sexuality také starší děti nechávají radši stranou a před rodiči o ní moc nehovoří. Poté je to také neurčitý strach, že by dotyčný mohl dostat výprask v případě, že provedl něco, co opravdu neměl. Mnozí prý nemají, s čím by se svěřili. Často ale dodávají ke svým odpovědím na náš dotazník slůvko „skoro“, což hodně napovídá.

Milan Moravec
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká jsou tabu v komunikaci dětí s rodiči

ORLICKOÚSTECKO - Z průzkumu Deníku, který byl proveden v České republice mezi 1400 dětmi ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všech okresech, vzešla témata, o kterých děti se svými rodiči nerady mluví a se kterými by se jim nikdy nesvěřily.

Nejčastěji respondenti uváděli lásku, sex, vztahy, často také problémy ve škole, alkohol nebo cigarety.

Druhou vyhodnocenou otázkou bude dnes dotaz na typ rodiny, ve kterém děti žijí. Polovina z osloveného vzorku školáků z Orlickoústecka uvedla, že zatím neví, s čím by se rodičům nedokázala svěřit.

i zbývající například uvedli: s holkou, se vztahem, se špatnou známkou ve škole nebo „kdybych provedl něco špatnýho“. Vyskytla se také odpověď: „se vším jsem se svěřil“ nebo „nic takového není“. Absolutní většina dětí uvedla, že žije s oběma rodiči, pouze ve dvou případech byla odpověď „žiji pouze s mámou“. Jedna dívka však váhala, kterou variantu odpovědi zvolit, protože je ve střídavé péči rodičů. Nakonec tedy odpověděla, že žije s oběma rodiči.

(miš)
5.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 25 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti zdravotnictví (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/ice. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail petra@ditevsrdci.cz nebo telefonicky PO - PÁ od 9:00 do 16:00 hod. , - VŠ vzdělání v oboru sociální práce, - zkušenost v oblasti hospicové péče výhodou , - práce s rodinami po ztrátě dítěte a s rodinami, jejichž dítěti diagnostikovali život limitující vadu, - částečnou náplní je i administrativní činnost, - možnost a ochota dojíždět za rodinami, - kreativní a smysluplná práce , - přátelský kolektiv, flexibilní pracovní doba s částečnou možností homeoffice (2 dny v týdnu), - schopnost empatie, - více o činnosti hospice na www.ditevsrdci.cz.. Pracoviště: Perinatální hospic, z.s. - pracoviště kostelec n.orl., Jiráskovo náměstí, č.p. 71, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Petra Kolčavová, +420 721 162 132.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 23 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Pracovník kontroly kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail job@pewag.cz nebo osobně na pracovišti. , Požadujeme:, - SOU, - technická zdatnost, - praxe v kvalitě výhodou , - základní ovládání PC, - samostatnost, důslednost a odpovědnost, - fyzická zdatnost - fyzicky náročná práce, Rozsah práce:, - výrobní kontrola a řešení problémů, - testování a zkoušení, Nabízíme: , - zajímavou práci a odpovídající ohodnocení, vzdělávací kurzy, školení , - 5 týdnů dovolené + 3 dny sick days, stravenky, flexipassy, - příspěvek penzijního připojištění, pojištění odpovědnosti, - odměna za 100% přítomnost na pracovišti po dobu 3 po sobě jdoucích měsíců (2.500,- Kč), - nástup možný ihned.. Pracoviště: Pewag s.r.o., Smetanovo nábřeží, č.p. 934, 517 54 Vamberk. Informace: Petra Luňáčková, +420 494 549 132.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem manager@hotelhavel.cz., - minimálně 1 rok praxe v práci v kuchyni, - spolehlivost, pracovitost, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Hotel havel, s.r.o., Staré náměstí, č.p. 61, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Lucie Klimešová, +420 606 606 616.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 200 Kč

Prodavači smíšeného zboží Zástupce vedoucí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách a nedělích. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.200 - konzum, kostelec nad orlicí diskont, Tyršova, č.p. 2, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Jana Prouzová, +420 725 581 796.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výkonný ředitel fotbalového klubu FC Hradec Králové Jiří Sabou.

Šéf Sabou o konci trenéra: Na jaře nepřišel progres

Porcapizza na hudebním feistivalu Na jednom břehu v ulicích Hradce Králové.
12

OBRAZEM: Hudba z Marsu

Akce Pernštejn odhalila hříšníky

Královéhradecký kraj - Krajští policisté zveřejnili výsledky letošní akce Pernštejn, která se konala v královéhradeckém a pardubickém regionu a jejímž smyslem byla mimo jiné kontrola dodržování podmínek přepravy nebezpečného zboží či kontrola zajištění a upevnění nákladu.

Útěcha: Pázler králem střelců

Hradec Králové - Fotbalová národní liga: Rozhodnuto! Pardubice slaví bronz, Hradec skončil za rivalem čtvrtý.

O víkendu budou mít v Mokrém hlavní slovo koně

Mokré - V sobotu je v Mokrém od 14 hodin připravený odpolední program s názvem Koním dík, který nepotěší jen milovníky čtyřnohých pomocníků, ale i rodiny s dětmi.

Pozvánka na fotbal ve východočeském regionu

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní akce v regionu:

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT