V pubertě komunikace s rodiči vázne. Na Rychnovsku se však děti snaží s nimi vycházet. Všechno ale nelze říct.

Většina dotazovaných školáků na Rychnovsku žije v úplných rodinách. Přibližně třetina „náctiletých“ však uvedla, že si s rodiči nerozumí. „Raději se našim moc nesvěřuji. Mám pocit, že na mě nemají čas a když ho mají, tak mě peskují a hledají chyby. Nedávno jsem měla pocit, že je dobrá konstalace hvězd, tak jsem vytáhla téma mé známosti. A bylo zle, že mám na randění čas,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Dodala, že určitá témata zůstanou doma v tajnosti.
Mnozí si s rodiči rozumí, ale dodávají, že jsou i věci, na které nemají společný názor. „Naši jsou fajn, můžu jim říci skoro všechno. I když třeba ze začátku nadávají, nakonec jsou rádi, že to vědí ode mě. Komunikace skřípe ohledně hudby, oblékání a trávení času. Nelíbí se jim, že sedím stále u počítače,“ vysvětlil třináctiletý chlapec z Rychnovska.

Školáci tedy připouštějí, že řadu věcí před rodiči tají. „Určitě bych se jim nikdy nesvěřila se svými sexuálními zážitky,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Podobných odpovědí padla celá řada. Mimo zkušeností z oblasti sexu však děti rodičům neběží ani říct, kdy poprvé a jak často si zápálily či dále zapalují cigaretu. „Našim bych to nikdy nemohl říci,“ reagoval čtrnáctiletý chlapec.

V komunikaci dochází k zádrhelům, jak uvádějí děti, i kvůli tomu, že rodiče mají přehnaný strach. „Většinou, když se jim snažím něco vysvětlit, tak mé argumenty neberou a jejich jsou pádnější, prý. Mají strach a v mnoha věcech mi zbytečně brání,“ je přesvědčena třináctiletá dívka.

Také rodiče připouštějí, že jde o těžké období. „Naladit se na stejnou vlnu s pubertální deváťačkou je někdy nadlidský výkon. Člověk se snaží najít si na děti čas. U ní mám pocit, že o to nestojí. Je šíleně náladová a odmítá jiný názor, než vlastní,“ přiznala Jitka Kozáčková.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Sčím se dále na Rychnovsku děti vpubertě rodičům nesvěřují?

„Svěřuji se téměř se vším. Jen bych jim nikdy neřekla, že zkouším kouřit a ani bych jim neprozradila další své závislosti,“ prozradila čtrnáctiletá dívka.

„Naši nemají rádi, když někdo více pije alkohol. Kritizují i to, že při různých příležitostech nechávají někteří rodiče děti ochutnat například šampaňské. Nemohl bych jim nikdy přiznat, že jsem zkusil slivovici, kterou měli zMoravy. Snad by je potěšilo, že mi to ale vůbec nechutnalo,“ přiznal se deníku třináctiletý mladík.

Většina dotazovaných dětí zRychnovska žije vúplných rodinách. Ti, kteří jsou zrodin rozvedených, žijí ve společné domácnosti smatkou a vztahy jsou dobré.

Šárka Ehlová

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S intimními zážitky se děti rodičům svěřit nechtějí

HRADEC KRÁLOVÉ - Podle slov královéhradeckého psychologa Miloslava Pleskače je schopnost mluvit s rodiči odrazem vzájemné komunikace jich samotných.

Svěřit se rodičům se svými problémy nebo zkušenostmi dělá potíže téměř polovině oslovených školáků druhého stupně. Mladší žáci si hlavu s tímto nelámou a více než dvě třetiny odpověděly na otázku, s čím by se rodičům nesvěřily slůvkem nevím.
Tyto údaje vyplynuly z celostátního průzkumu, který jsme provedli mezi 1400 dětmi ve věku od šesti do patnácti let s rovnoměrným zastoupením ve všech okresech.

Příčinou bývá špatná komunikace


Nejvíce se stydí školáci na Hradecku svěřit se svými intimními zážitky, které prožili s přítelem, a také se nechtěji „pochlubit“ podrobnostmi, které probírají se svými kamarády. Podle psychologa Miloslava Pleskače je příčinou ve většině případů špatné prostředí v rodině. „Rodiče spolu nekomunikují, spíše se hádají nebo křičí na sebe a dítě se potom přirozeně do komunikace nezapojí. Přejímá určité vzorce chování,“ uvedl.
Dalšího bráchu už rozhodně nechci!


Mladší děti mají obavy z rodičů v případech, kdy něco rozbily nebo provedly něco nekalého. Kuriózní odpovědí, která však svádí k zamyšlení, byla odpověď žáka, který se bojí rodičům říci, že už nechce, aby měli další dítě. „Nemyslím si, že v tomto případě by se jednalo o problém s komunikací v rodině, ale spíš se dítě bojí, že s příchodem nového potomka ztratí pozornost rodičů a bude se cítit odstrčeně,“ uvedl důvod Miloslav Pleskač.
Pozitivnímu trendu v získávání důvěry rodičů u dětí nasvědčuje skutečnost, že polovina dotázaných školáků se nebojí svěřit s čímkoliv. „Je potřeba si ale uvědomit, že vliv na důvěru nemá jen komunikace, ale také to, zda dítě pochází z kompletní rodiny, nebo jestli vstoupil do rodiny nový člen,“ uzavírá doktor Pleskač.

Silvie Růčková

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rodičům se nesvěřím skoro s ničím

NÁCHODSKO - Další průzkumy mezi 1400 dětmi v České republice ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všch okresech se například zabývaly otázkou, s čím by se děti nesvěřili svým rodičům.

Podle shromážděných údajů se mladší caparti z prvních stupňů základních škol rodičům svěřují téměř se vším, protože před nimi nemají tajnosti. Kdyby se prý ale jednalo o nějakou věc, u které by měli strach z výprasku, možná by ji zatajili.


Starší děti ze druhých stupňů základních škol již mají více důvodů k tomu, aby před rodiči nemluvily o věcech, které se jim nehodí. Objevuje se kouření, což je činnost, kterou prý rodiče zrovna vědět nemusí. Otázku sexuality také starší děti nechávají radši stranou a před rodiči o ní moc nehovoří. Poté je to také neurčitý strach, že by dotyčný mohl dostat výprask v případě, že provedl něco, co opravdu neměl. Mnozí prý nemají, s čím by se svěřili. Často ale dodávají ke svým odpovědím na náš dotazník slůvko „skoro“, což hodně napovídá.

Milan Moravec
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká jsou tabu v komunikaci dětí s rodiči

ORLICKOÚSTECKO - Z průzkumu Deníku, který byl proveden v České republice mezi 1400 dětmi ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všech okresech, vzešla témata, o kterých děti se svými rodiči nerady mluví a se kterými by se jim nikdy nesvěřily.

Nejčastěji respondenti uváděli lásku, sex, vztahy, často také problémy ve škole, alkohol nebo cigarety.

Druhou vyhodnocenou otázkou bude dnes dotaz na typ rodiny, ve kterém děti žijí. Polovina z osloveného vzorku školáků z Orlickoústecka uvedla, že zatím neví, s čím by se rodičům nedokázala svěřit.

i zbývající například uvedli: s holkou, se vztahem, se špatnou známkou ve škole nebo „kdybych provedl něco špatnýho“. Vyskytla se také odpověď: „se vším jsem se svěřil“ nebo „nic takového není“. Absolutní většina dětí uvedla, že žije s oběma rodiči, pouze ve dvou případech byla odpověď „žiji pouze s mámou“. Jedna dívka však váhala, kterou variantu odpovědi zvolit, protože je ve střídavé péči rodičů. Nakonec tedy odpověděla, že žije s oběma rodiči.

(miš)