VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Své sexuální zážitky tají!

RYCHNOVSKO - Rozumí si děti, které právě procházejí pubertou, se svými rodiči? S čím by se doma nikdy nesvěřily? Právě tyto otázky položil Deník 1400 dětem v republice. Zajímavé jsou i výsledky průzkumu z regionu.

5.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

V pubertě komunikace s rodiči vázne. Na Rychnovsku se však děti snaží s nimi vycházet. Všechno ale nelze říct.

Většina dotazovaných školáků na Rychnovsku žije v úplných rodinách. Přibližně třetina „náctiletých“ však uvedla, že si s rodiči nerozumí. „Raději se našim moc nesvěřuji. Mám pocit, že na mě nemají čas a když ho mají, tak mě peskují a hledají chyby. Nedávno jsem měla pocit, že je dobrá konstalace hvězd, tak jsem vytáhla téma mé známosti. A bylo zle, že mám na randění čas,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Dodala, že určitá témata zůstanou doma v tajnosti.
Mnozí si s rodiči rozumí, ale dodávají, že jsou i věci, na které nemají společný názor. „Naši jsou fajn, můžu jim říci skoro všechno. I když třeba ze začátku nadávají, nakonec jsou rádi, že to vědí ode mě. Komunikace skřípe ohledně hudby, oblékání a trávení času. Nelíbí se jim, že sedím stále u počítače,“ vysvětlil třináctiletý chlapec z Rychnovska.

Školáci tedy připouštějí, že řadu věcí před rodiči tají. „Určitě bych se jim nikdy nesvěřila se svými sexuálními zážitky,“ uvedla čtrnáctiletá dívka. Podobných odpovědí padla celá řada. Mimo zkušeností z oblasti sexu však děti rodičům neběží ani říct, kdy poprvé a jak často si zápálily či dále zapalují cigaretu. „Našim bych to nikdy nemohl říci,“ reagoval čtrnáctiletý chlapec.

V komunikaci dochází k zádrhelům, jak uvádějí děti, i kvůli tomu, že rodiče mají přehnaný strach. „Většinou, když se jim snažím něco vysvětlit, tak mé argumenty neberou a jejich jsou pádnější, prý. Mají strach a v mnoha věcech mi zbytečně brání,“ je přesvědčena třináctiletá dívka.

Také rodiče připouštějí, že jde o těžké období. „Naladit se na stejnou vlnu s pubertální deváťačkou je někdy nadlidský výkon. Člověk se snaží najít si na děti čas. U ní mám pocit, že o to nestojí. Je šíleně náladová a odmítá jiný názor, než vlastní,“ přiznala Jitka Kozáčková.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Sčím se dále na Rychnovsku děti vpubertě rodičům nesvěřují?

„Svěřuji se téměř se vším. Jen bych jim nikdy neřekla, že zkouším kouřit a ani bych jim neprozradila další své závislosti,“ prozradila čtrnáctiletá dívka.

„Naši nemají rádi, když někdo více pije alkohol. Kritizují i to, že při různých příležitostech nechávají někteří rodiče děti ochutnat například šampaňské. Nemohl bych jim nikdy přiznat, že jsem zkusil slivovici, kterou měli zMoravy. Snad by je potěšilo, že mi to ale vůbec nechutnalo,“ přiznal se deníku třináctiletý mladík.

Většina dotazovaných dětí zRychnovska žije vúplných rodinách. Ti, kteří jsou zrodin rozvedených, žijí ve společné domácnosti smatkou a vztahy jsou dobré.

Šárka Ehlová

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S intimními zážitky se děti rodičům svěřit nechtějí

HRADEC KRÁLOVÉ - Podle slov královéhradeckého psychologa Miloslava Pleskače je schopnost mluvit s rodiči odrazem vzájemné komunikace jich samotných.

Svěřit se rodičům se svými problémy nebo zkušenostmi dělá potíže téměř polovině oslovených školáků druhého stupně. Mladší žáci si hlavu s tímto nelámou a více než dvě třetiny odpověděly na otázku, s čím by se rodičům nesvěřily slůvkem nevím.
Tyto údaje vyplynuly z celostátního průzkumu, který jsme provedli mezi 1400 dětmi ve věku od šesti do patnácti let s rovnoměrným zastoupením ve všech okresech.

Příčinou bývá špatná komunikace


Nejvíce se stydí školáci na Hradecku svěřit se svými intimními zážitky, které prožili s přítelem, a také se nechtěji „pochlubit“ podrobnostmi, které probírají se svými kamarády. Podle psychologa Miloslava Pleskače je příčinou ve většině případů špatné prostředí v rodině. „Rodiče spolu nekomunikují, spíše se hádají nebo křičí na sebe a dítě se potom přirozeně do komunikace nezapojí. Přejímá určité vzorce chování,“ uvedl.
Dalšího bráchu už rozhodně nechci!


Mladší děti mají obavy z rodičů v případech, kdy něco rozbily nebo provedly něco nekalého. Kuriózní odpovědí, která však svádí k zamyšlení, byla odpověď žáka, který se bojí rodičům říci, že už nechce, aby měli další dítě. „Nemyslím si, že v tomto případě by se jednalo o problém s komunikací v rodině, ale spíš se dítě bojí, že s příchodem nového potomka ztratí pozornost rodičů a bude se cítit odstrčeně,“ uvedl důvod Miloslav Pleskač.
Pozitivnímu trendu v získávání důvěry rodičů u dětí nasvědčuje skutečnost, že polovina dotázaných školáků se nebojí svěřit s čímkoliv. „Je potřeba si ale uvědomit, že vliv na důvěru nemá jen komunikace, ale také to, zda dítě pochází z kompletní rodiny, nebo jestli vstoupil do rodiny nový člen,“ uzavírá doktor Pleskač.

Silvie Růčková

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rodičům se nesvěřím skoro s ničím

NÁCHODSKO - Další průzkumy mezi 1400 dětmi v České republice ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všch okresech se například zabývaly otázkou, s čím by se děti nesvěřili svým rodičům.

Podle shromážděných údajů se mladší caparti z prvních stupňů základních škol rodičům svěřují téměř se vším, protože před nimi nemají tajnosti. Kdyby se prý ale jednalo o nějakou věc, u které by měli strach z výprasku, možná by ji zatajili.


Starší děti ze druhých stupňů základních škol již mají více důvodů k tomu, aby před rodiči nemluvily o věcech, které se jim nehodí. Objevuje se kouření, což je činnost, kterou prý rodiče zrovna vědět nemusí. Otázku sexuality také starší děti nechávají radši stranou a před rodiči o ní moc nehovoří. Poté je to také neurčitý strach, že by dotyčný mohl dostat výprask v případě, že provedl něco, co opravdu neměl. Mnozí prý nemají, s čím by se svěřili. Často ale dodávají ke svým odpovědím na náš dotazník slůvko „skoro“, což hodně napovídá.

Milan Moravec
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaká jsou tabu v komunikaci dětí s rodiči

ORLICKOÚSTECKO - Z průzkumu Deníku, který byl proveden v České republice mezi 1400 dětmi ve věku od 6 do 15 let s rovnoměrným regionálním zastoupením ve všech okresech, vzešla témata, o kterých děti se svými rodiči nerady mluví a se kterými by se jim nikdy nesvěřily.

Nejčastěji respondenti uváděli lásku, sex, vztahy, často také problémy ve škole, alkohol nebo cigarety.

Druhou vyhodnocenou otázkou bude dnes dotaz na typ rodiny, ve kterém děti žijí. Polovina z osloveného vzorku školáků z Orlickoústecka uvedla, že zatím neví, s čím by se rodičům nedokázala svěřit.

i zbývající například uvedli: s holkou, se vztahem, se špatnou známkou ve škole nebo „kdybych provedl něco špatnýho“. Vyskytla se také odpověď: „se vším jsem se svěřil“ nebo „nic takového není“. Absolutní většina dětí uvedla, že žije s oběma rodiči, pouze ve dvou případech byla odpověď „žiji pouze s mámou“. Jedna dívka však váhala, kterou variantu odpovědi zvolit, protože je ve střídavé péči rodičů. Nakonec tedy odpověděla, že žije s oběma rodiči.

(miš)
5.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič nákladního automobilu, traktorista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem zdobnice.as@tiscali.cz nebo telefonicky., - řidičský průkaz sk. C + T, profesní průkaz, - fyzická zdatnost, - možnost ubytování, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Zdobnice a.s., 517 56 Slatina nad Zdobnicí. Informace: Josef Dušek, +420 731 443 530(531).

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 450 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17450 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt telefonicky od 7:00 do 18:00 hod. nebo osobně na pracovišti., - místo výkonu práce na prodejně Novák Maso-Uzeniny v prostorách Penny Marketu, - Nabízené výhody:, - lázně, firemní oblečení, poukázky na péči o oděv, zvýhodněný tarif O2, slevové poukázky na odběr zboží, stravenky.. Pracoviště: Novák maso - uzeniny s.r.o. - prac. penny market dobruška (maso-uzeniny novák), Solnická, č.p. 59, 518 01 Dobruška. Informace: David Andrle, +420 725 130 921.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů Pracovník/ice montáže nábytku + řidič/ka sk."B". Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail brouskova@jech.cz., - SOU, - ŘP sk. "B", - praxe v oboru a řízení v délce 1 roku, - montáž sedacího nábytku a jeho rozvoz, - dovolená navíc, - pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Jech cz s.r.o., Nádražní, č.p. 481, 518 01 Dobruška. Informace: Yvona Břoušková, +420 494 629 251.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 45 000 Kč

Finanční poradci specialisté Poradce pro rodinné finance. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá kolegu na pozici Poradce pro rodinné finance. , , Náplň práce: , - realizace smluvených schůzek s našimi klienty, které zajišťuje centrála společnosti , - spolupráce s analytickým oddělením , - nastavení optimálního portfolia klienta , - budování důvěrného vztahu s klientem , , Požadujeme: , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita nebo praxe v oboru , - pozitivní přístup k práci , - ŘP skupiny B , - licence PPZ od ČNB - výhodou , - výborné komunikační dovednosti , - uživatelskou znalost na PC , , Nabízíme: , - zajištěnou klientelu callcentrem společnosti , - zázemí pobočky a veškerý servis zdarma , - pravidelná školení a workshopy , - přátelský tým, který Ti se vším pomůže , - pro šikovné poradce možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.karierafi.cz. Pracoviště: Finanční institut poláčkovo nám, Poláčkovo náměstí, č.p. 1434, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17. srpna 2018

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Rok od derecha: Následky zmizely, krajina se proměnila

Libňatov/Kohoutov - Před rokem se přes východní Čechy prohnala ničivá bouře derecho. Zanechala poničené střechy, popadané stromy i desítky nových elektrocentrál v domácnostech.

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Rychnov nad Kněžnou - Kde podle vás vaří nejlepší pokrmy? Kde chodíte nejraději na čepované pivo? Hlasujte v anketě Deníku o nejoblíbenější provozovnu, deset hlasujících čtenářů vylosujeme a odměníme.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Davy polských turistů se valily do Adršpachu, příjezdové cesty byly zavřené

Adršpach - Plné parkoviště, ucpané silnice, nervozita řidičů i posádek automobilů - tak to vypadalo dnes přes poledne v okolí Adršpachu, kam se vydali tisíce návštěvníků, zejména z Polska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT