Jak a kdy se tu tyto kamenné bloky ocitly, nikdo netuší.
„Ve starých novinách kolem roku 1840 - v němčině - se psalo o menhirech na Říčkách. Neví se ale přesně, o které kameny šlo,“ připomíná na facebooku Moje Orlické hory Kateřina, která kameny, tvořící kruh, nad Říčkami s manželem postavila před 13 lety.
„Celou dobu zde ležely a byly zarostlé travou. Když nás naposledy navštívila původní obyvatelka chalupy u kamenů, která byla po válce odsunuta a nyní žije v Německu, vyprávěla, že tyto kameny tam vždy ležely a mezi nimi stála třešeň. Hrála si tam jako malá holka. Kameny jsme nepřivezli ani neposouvali, jsou na svém místě. Určitě je navštivte a postavte se mezi ně,“ vzkázala na závěr.
Podívejte se, jak je natočil Josef Drda:
Na kopci nad Říčkami jsou vztyčené různě veliké křemencové útvary a kruhovité uskupení těchto „menhirů“ je považováno za takzvaný pseudokromlech. Jak staré jsou, není známo. Pravé menhiry přitom vznikaly už od pozdního neolitu až do 2. poloviny 1. tisíciletí před naším letopočtem.
Jaký byl účel kromlechů, se badatelům doposud nepodařilo zjistit. „Nejnadějněji se podle archeologů jeví výklad kamenného kruhu jako posvátného okrsku a rituálního shromaždiště pro náboženské a jiné společensky důležité úkony. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že kromlech může být zmenšeninou henge, určenou menším kolektivům v odlehlejších oblastech kraje,“ uvádí wikipedie.
Menhiry, a to i ty české, lákají obzvlášť o tajemném letním slunovratu, v den, kdy přichází nejdelší den a nejkratší noc. Někteří věří, že oplývají zvláštní silou. Ke slunovratu se vážou různé pověry, tradice a rituály, které mají i dnes spoustu příznivců, a tak jich řada k menhirům míří.
Někde se i menhiry staví, jako v Holašovicích, kde se tak stalo už o něco dříve - v sobotu 17. června při Slavnostech Slunovratu a keltské ohňové noci. Ten, který tu byl nyní vztyčen, má být dokonce největší v Česku. Měří přes osm metrů a je novým tahákem zdejšího novodobého Stonehenge areálu. Kamenný kruh z obřích kamenů tu stojí od roku 2008.
Kromlech nebo také cromlech („crom“ – křivý, „lech“ – kámen) je okrouhlé seskupení jednotlivých vztyčených kamenů, menhirů. Může mít tvar kruhu, oválu, elipsy, ale i neúplného kruhu nebo jen polokruhu. Proto archeologové před obecněji užívaným termínem kamenný kruh upřednostňují právě označení kromlech. Podle archeologů jde zřejmě o vývojově nejmladší typ megalitických okrouhlých svatyní či shromaždišť.
Předcházejí mu nejjednodušší, ale přitom co do průměru největší objekty typu causewayed enclosures (příkopy obklopené velké kruhové prostory, v nichž nebyly nalezeny zbytky žádných objektů), a o něco menší henges, kruhové objekty ohraničené příkopem a valem. Součástí henges byly většinou i kruhové stavby z dřevěných kůlů, které mají v některých případech trvanlivější podobu kamenných kruhů (např. Stonehenge).
Kromlech v užším slova smyslu je objekt samostatný; neobklopuje ho žádný příkop ani val, tvořící všechny henges. Kromlechy jsou také menší, jejich maximální průměr se pohybuje kolem 20 metrů. Pravé kromlechy se vyskytují nejčastěji v nepřístupných vrchovinách Skotska a na ostrovech severně od něho. Podobné okrouhlé kamenné sestavy se daleko řidčeji vyskytují v Bretani, jižní Francii či na Pyrenejském poloostrově. /Zdroj: Wikipedie.cz/