Změny k horšímu, které budou mít vliv jak na činnost, tak i na celý budoucí chod, nyní potkaly Dům dětí a mládeže Rychnov nad Kněžnou. K těm nejhorším jistě patřilo propouštění zaměstnanců a zrušení dvou naplněných táborů.
Důvod je jednoduchý. Chybějící peníze. „Hodně lidí si myslí, že pracovníky v Déčku platí město, což je omyl. Platí je kraj. Ten však začíná šetřit, takže nám od března dává méně peněz. To se samozřejmě odrazí v platech, důsledkem je propouštění. Musím vyplatit i odstupné, takže už skončili. Jeden od března, dva od května a poslední od června," vysvětlil ředitel Déčka Josef Solár, který tak přišel o recepční, správce a dva pedagogy. Pracovníků v Déčku zůstalo už jenom šest.
Podle ředitele je nespravedlivé, že kraj rozděluje peníze na základě potenciálních klientů ve městě, nikoliv podle toho, kolik jich do Déčka skutečně chodí.
„Kdybychom měli jenom jeden kroužek a pořádali jednu akci, tak dostaneme stejné peníze. Pak mě štve, že třeba v Hradci Králové nemusí dělat vůbec nic, přesto peníze dostanou. Jejich rozdělení není spravedlivé, ale tak to bude vždycky. Teď se to dotklo nás," stěžuje si Josef Solár, jemuž propustit zaměstnance doporučil právě kraj.
Když se na něj ředitel obrátil s otázkou proč, tak mu odpověděl, že v Déčku nabízejí nadstandardní služby. To si však Josef Solár nemyslí. Dělají prý vše jako jinde. Nelze je však srovnávat s domy v Týništi či v Kostelci, kde mají tři pracovníky.
„Nechápu, proč musím propouštět lidi, když naše výkony a výsledky práce vzrůstají. Podle mě jsou naše služby standardní a stále ještě vidím další možnosti, jak je vylepšovat," uvedl ředitel Déčka Josef Solár.
Jak se k celé situaci staví kraj, se nám nepodařilo zjistit.
Další změnou, která souvisí se snížením počtu zaměstnanců je zrušení dvou letních táborů, které byly obsazené do posledního místa.
Jelikož je dům dětí a mládeže školské zařízení, musí hlavní vedoucí splňovat určité podmínky. „Já teď vedoucí nemám, proto jsem musel tábory zrušit. Nemůžu totiž jako hlavního vedoucího vzít třeba někoho z rodičů. To si můžou dovolit třeba skauti, my ne," řekl Josef Solár, který se snažil, aby se změny dotkly lidí co nejméně. Poznají to možná na nějakých větších akcích, jež se budou muset přizpůsobit situaci, protože Déčko už nebude mít tolik zaměstnanců. Ostatní věci se budou snažit díky skupině dobrovolníků zajistit, aby vše fungovalo jako doposud.
„Pomalu se tedy rozvíjí spirála různých opatření a změn, aby se naše služby zachovaly. Nemůžeme jít cestou extrémního zdražování, i když ceny všeho okolo stoupají. Naopak hledáme další cesty ve sponzorství," vysvětlil Josef Solár, podle něhož se zatím žádná velká firma neozvala. Je však rád, že má podporu alespoň u rodičů, kteří si prý ťukají na čelo a nechápou, jak je možné, že toto kraj dopustí.
„Každý sponzor dává raději přednost sportu a jiným aktivitám. Na sociální služby také někdo peníze dá, ale když děláme s „normálními" dětmi, máme smůlu," dodal Josef Solár.
O situaci ředitel informoval i vedení města, které finančně řeší především provozní náklady. „Víme o tom, není to ale věc města, protože Déčku přiznává rozpočet kraj. My ho samozřejmě podporujeme jako vždy. Jestli jsme jim dali nějaký větší příspěvek, to nevím. Ale není možné, abychom přebírali závazky kraje. Nevím, jak bychom potom dopadli," uvedla místostarostka Michaela Zimová.